Menu
Úvod  ›   › 

Druhá svatba: Co ano a co ne

Nezvěte svého bývalého, ale vezměte na svatbu své děti. Vdávejte se klidně v bílých šatech a s družičkami, ale neočekávejte nákladné dary. Zjistěte, co je povoleno a na co na druhé svatbě zapomenout.

Znovu se vdáváte? To, že jste zvládla první sňatek, neznamená, že automaticky zvládnete i druhé vdavky. Druhá (a všechny další) svatba se řídí poněkud jinými pravidly než první sňatek. Tady jsou základní věci, které musíte, nebo naopak nesmíte udělat, pokud se chcete vyhnout faux pas:

ANO: Uspořádejte takovou oslavu, jakou chcete.

Ať už máte chuť na neformální grilovačku, těžkou romantiku v altánku uprostřed zahrady, nebo naprostý úlet, dopřejte si ho a nedejte se omezovat tím, že už jste to jednou prožili. Není zakázáno uspořádat si velmi podobnou oslavu, jakou jste absolvovali na první svatbě. Užijte si zkrátka přesně takovou oslavu, na jakou máte chuť.

NE: Neočekávejte velkou finanční pomoc od rodičů.

Pomohli vám rodiče finančně s první svatbou? Potom však neočekávejte, že vám automaticky musí přispět i na další svatební oslavu. Svou dobrou vůli už ukázali a není ani vhodné jim dotaz tohoto typu pokládat. Raději si řekněte svým kamarádům o peněžitý svatební dar a svým rodičům ponechte svobodnou volbu, zda se vám rozhodnou přispět.

ANO: Dopřejte si bílé šaty.

Také od všech kamarádek slyšíte, že na druhé svatbě byste si měla bílé šaty odpustit? To je ale absolutní nesmysl. Pokud máte chuť vyrazit k oltáři v bílé, neexistuje jediný důvod, proč byste se měla omezovat. Časy, kdy nevěsta na druhé svatbě mohla mít pouze barevné šaty, aby si náhodou nikdo nemohl myslet, že se jedná o její první sňatek, jsou už naštěstí dávno pryč. Můžete mít barvu i styl šatů jaký si jen přejete.

NE: Zapomeňte na svatbu v kostele.

I když žijeme v jednadvacátém století, stále platí, že rozvedené v katolickém kostele podruhé neoddají. Katolická církev totiž považuje církevní sňatek za nezrušitelný, o jeho zrušení byste museli požádat a dokazovat, že sňatek byl od počátku neplatný (jedním ze čtrnácti důvodů, které církev uznává, je například zatajení duševní choroby). Pokud je tedy jeden z vás rozvedený, raději začněte zvažovat jinou variantu druhého sňatku, než je svatba v kostele.

ANO: Družičky jsou povoleny.

V minulosti se sice tvrdilo, že nevěsta by na druhé svatbě družičky mít neměla, ale opět jde o nesmyslné omezení, které nemá žádné opodstatnění. Jestliže chcete kráčet k oddávajícímu s houfem družiček v patách, je vám to přáno. A klidně mohou být vašimi družičkami ty stejné ženy/děvčata jako na vaší první svatbě.

NE: Velká oslava není nutná.

Pokud se necítíte na velký obřad nebo oslavu, nenechte se do nich od svého okolí tlačit. Vaši rodiče i kamarádi si užili už vaši první svatbu, takže jestliže se chcete vzít jen ve čtyřech se svými svědky, máte příležitost.

ANO: Buďte kreativní.

První svatbu jste měla klasickou podle všech pravidel? Teď přichází chvíle, kdy můžete popustit uzdu své fantazii a uspořádat svatbu na ledu, v hippie stylu, nebo ve stylu divokého západu. Při druhém sňatku obvykle ženy netrvají na tom, že musí být nutně opět za pohádkovou princeznu, takže budete mít mnohem větší volnost při výběru stylu.

NE: Neočekávejte velké dary.

Jistě, že je pro vás tato svatba velmi důležitá, nepřikládáte jí menší význam než svému prvnímu sňatku a věříte, že to bude navždy. Na druhou stranu pokud byli vaši kamarádi na vaší první svatbě a zahrnuli vás dary, nemůžete po nich chtít, aby si to v průběhu několika let znova zopakovali. Navíc budou předpokládat, že vše potřebné už máte a nejspíš dostanete spíš osobní drobnosti.

ANO: Vezměte na svatbu i své děti.

Jestliže máte z prvního manželství děti a nejsou to čerstvá novorozeňata, klidně je na svatbu pozvěte také. Nejde o nic nevhodného, ani prohřešek proti etiketě. Stejně jako vaši rodiče, jsou i děti součástí vaší rodiny a zaslouží si být u tak významné události.

NE: Nezvěte na svatbu své ex.

I když máte možná dobré vztahy, svatební pozvánku svému bývalému manželovi raději neposílejte. Jednak by to mohlo být vašich hostům nepříjemné; zejména hostům ze strany vašeho nastávajícího, a jednak nemůžete nikdy vědět, jak váš první manžel zareaguje. Poslední věc, kterou na své svatbě potřebujete, je zbytečná scény.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Neměla jsem si ho brát!
Syndrom příšerné nevěsty
Jak si vybrat svatební šaty
Svatba v zimě: Nápady, které se vám budou hodit