Menu
Úvod  › 

Dětské autosedačky: Chyby, které dělá většina rodičů

Koupíte si nejdražší autosedačku, co je vůbec k mání, protože chcete pro své děti to nejlepší a leží vám na srdci jejich bezpečnost. A pak ji špatně instalujete, nebo se dopustíte jiné chyby, která rázem razantně sníží její funkčnost. Víte, jakých chyb se lidé v souvislosti s dětskými autosedačkami dopouští nejčastěji?

Je samozřejmé, že všem rodičům záleží nejvíc ze všeho na zdraví a bezpečí vlastních dětí. Jen málokdo z nich si však uvědomuje, kolika chyb se při instalaci a používání dětských autosedaček dopouští a nakolik se tím snižuje jejich funkčnost. Podle odborníků udělá třiadevadesát procent rodičů při používání dětské autosedačky alespoň jednu velkou chybu.

Podle nejnovější studie tři čtvrtiny rodičů (přesně pětasedmdesát procent) příliš brzo vymění autosedačku typu "vajíčko" za autosedačku, v níž dítě sedí tváří ve směru jízdy. Vyplývá to z výzkumu provedeného na University of Michigan, který vědci provedli mezi rodiči dětí mladších čtyřech let. Ačkoli na to děti ještě nejsou fyzicky zralé, celá třetina rodičů posadí dítě do větší autosedačky, kde sedí ve směru jízdy, ještě dřív, než dosáhnou dvanácti měsíců věku. Nejčastěji rodiče uváděli jako důvod pro změnu sedačky pocit, že už je jeich dítě příliš velké a chtělo by vidět, kam s autem jede (tedy sedět ve směru jízdy). V neposlední řadě rodiče vyměňují dítěti autosedačku za větší, protože se jim v ním lépe manipuluje (zapíná a rozepíná).

Nicméně většina rodičů si bohužel neuvědomuje, že pro změnu autosedačky není určující věk dítěte, ale především jeho výška a váha. U každého typu autosedačky je uvedena maximální výška a váha, pro kterou je koncipována. A právě dosažení těchto kritérií by pro vás mělo být určující.

Uvědomte si také, že nejbezpečnějším místem pro umístění dětské autosedačky je na zadním sedadle - mimo dosah airbagů. I když celá řada rodičů umisťuje autosedačku vedle sebe na sedadlo spolujezdce, protože má pocit, že tak budou mít nad dítětem větší dohled, právě toto chybné umístění autosedačky je příčinou vážných i smrtelných zranění.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Autosedačky pro děti