Menu
Úvod  › 

Co způsobuje suchou pleť a jak se o ní starat?

Suchá pokožka je trápením mnoha žen různého věku. Suchost může způsobovat mnoho faktorů. Od nesprávné péče, špatné výživy, přes stárnutí, kdy pokožka ztrácí hydrataci a výživu. Svou roli však také hraje vliv počasí, nedostatek vitamínů a zdravých tuků, kouření, prostředí, ve kterém se vyskytujeme, nadměrné slunění, pobyt v místnostech s klimatizací, topením, nedostatečný příjem tekutin, agresivní kosmetika, časté mytí/koupání, genetické dispozice a další.

Dehydratovaná nebo suchá pokožka?

Je rozdíl, zda je pokožka opravdu suchá nebo dehydratovaná. Na první pohled to nepoznáte. Rozdíl je v tom, že suchá kůže souvisí s nedostačujícím vytvářením kožního mazu, křehkostí a ztenčováním kožních vrstev.

Zdroj: Suchá pokožka

Tento typ pokožky se často dědí, ale získat suchou pokožku můžete i působením vnějších vlivů. Rozeznáváme celkem tři stupně suché pokožky: suchou, mimořádně suchou a suchou atopickou pokožku. Suchá se projevuje nižší koncentraci hydratačních látek, mimořádně suchá je popraskaná a tvoří se na ní šupinky (starší osoby), často souvisí s věkem a poslední suchá atopická může svědět, zanítit se, rudnout a výjimkou nejsou ekzémy. Dehydratovaná pokožka má navrch v tom, že se dá poměrně snadno oproti suché vrátit do normálu.

Jak pečovat o suchou pleť?

Suchá pleť má sklony k tvorbě vrásek a rozhodně nepřináší člověku pocit komfortu, ale naopak pocit napětí a táhnutí v obličeji. Suchá pokožka je náchylná na bakterie a viry, proto je důležité nezanedbat čištění pleti 2x za den. Vhodné jsou krémové přípravky a čistící oleje, které mají schopnost pleť hydratovat.

Během dne používejte hydratační a lehčí krémy, na noc výživné a mastnější. Vhodné jsou kosmetické výrobky obsahující vitamín A, E, mořské řasy, kolagen. V zimním období je dobré ošetřovat pleť olejem. Vždy volit kosmetiku kvalitní určenou pro daný typ pleti i podle věku.

Peeling nebo gomage

U suché pleti buďte s peelingem obezřetné. Používat jej můžete, ale maximálně jednou za dva měsíce. Lepší volbou je gomage. Hmota, která se nanese v podobě krému na tvář, kde se z ní během doby působení stane guma, tu pak jemně prstem "gumujete" a odstraníte z obličeje, aniž byste jej zbytečně namáhaly. Použít lze jednou, maximálně dvakrát v měsíci. Vhodné je také použití pleťové masky. Na suchou pleť je výborné avokádo a olivový olej - masku si lze připravit i domácí.

Čeho se vyvarovat?

  • Každodenního namáčení
  • Horké vodě
  • Umývání obličeje mýdlem
  • Kouření
  • Extrémních podmínek - sucho, klimatizace
  • Nadměrného slunění
  • Nezdravé stravě
  • Nevhodné kosmetice
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články