Menu
Úvod  › 

Co dělat, když vás šéf šikanuje

Neustále vás kritizuje, útočí na vás, snaží se vás zastrašit a číhá na každou vaši chybu. Šikanující šéf vám může velmi znepříjemnit život. Jaké jsou vaše možnosti obrany?

Vyskytují se všude, ohánějí se tituly a svou mocí a udělají všechno proto, aby vás naprosto vyždímali a donutili vás pracovat až do bezvědomí. Manipulativní a šikanující šéfové dokáží zaměstnání maximálně znechutit a možná vás donutí i pochybovat o svých osobních kvalitách. Přitom boj s nimi není vůbec jednoduchý.

Podle průzkumu Workplace Bullying and Trauma Institute jsou manipulativními šéfy mnohem častěji ženy než muži. Celých padesát procent šikany na pracovišti tvoří ženy, které šikanují jiné ženy, třicet procent mužští šéfové zneužívající své ženské podřízené, dvanáct procent muži šikanující další muže a nejméně časté jsou ženy na vedoucích pozicích, které šikanují své mužské podřízené. Ty se vyskytují pouze v osmi procentech případů. Co dělat, pokud se v roli šikanovaného podřízeného ocitnete vy?

1. Identifikujte problematické chování.

Odborníci sestavili přehled charakteristik, které jsou pro manipulativní a šikanující šéfy typické: Neustále vás kritizují a často tak činí i před vašimi spolupracovníky, časté jsou výpady proti vaší osobě. Používají agresivní oční kontakt, ve snaze vás zastrašit. Mohou se však na první pohled tvářit naprosto neškodně a možná i jako vaši spojenci, zatímco své útoky proti vám podnikají za vašimi zády. Obvykle jsou posedlí kontrolování, vyžadují bezchybné výkony a pátrají po jakékoli, i nepodstatné, chybě.

2. Přejděte do protiútoku.

Manipulátoři a autoři šikany si obvykle vybírají oběti, u kterých tuší podřízenost a poddajnost. Pokud na jejich útok odpovíte a nenecháte si ho líbit, budou zaskočeni a další výpad proti vám si rozmyslí. Mějte však na paměti, že za každých okolností musíte zůstat na profesionální úrovni. Nikdy se nesnižujte na úroveň agresora a naopak zůstaňte i minimálně jednu rovinu nad ním. Vaše odpovědi by měly být ve stylu: "Myslíte si, že pokud na mě budete zvyšovat hlas a zpochybňovat mojí profesní kvalifikaci, problém se tím vyřeší? Navrhuji, abychom místo osobních útoků společně hledali konstruktivní řešení." Jestliže vás šéf napadá před spolupracovníky, bránit byste se měli také před nimi, abyste posílili svou týmovou autoritu. Stejně tak si nenechte líbit kritiku, která se k vám donese přes někoho třetího. Jednejte profesionálně a na rovinu: "Doneslo se mi, že nejste spokojený s mojí prací, ale nejsem si vědom žádné své chyby. Mohl byste mi prosím své výtky sdělit, abych se těchto chyb mohl v budoucnu vyvarovat?" Jednání na rovinu manipulátora obvykle odzbrojí.

3. Shromažďujte důkazy.

Jestliže je váš konfliktní šéf mimořádně urputný a domluva s ním není možná, zálohujte si si jeho mailové výpady, zapisujte obsah jeho osobních útoků, případně se zeptejte svých kolegů, jestli by vám byli ochotni jeho chování dosvědčit. Častým problémem obětí je pasivita a strach se svou situací cokoli udělat. Pokud šikana překročí únosnou mez, začněte jí řešit s nadřízeným svého šéfa, případně s právníky. A v takovém případě se vám shromážděné důkazy budou hodit.

4. Stanovte si hranice.

Žádný člověk není robot a každý má čas od času právo na špatnou náladu, nebo nepříjemné chování. Nicméně měli byste si pro sebe stanovit hranice, které chování je pro vás už nepřípustné a co už považujete za šikanu a manipulování. Pokud máte každé ráno před odchodem do zaměstnání stažený žaludek a srdce vám buší jako před infarktem, rozhodně není všechno v pořádku a měli byste začít uvažovat o tom, jak budete vzniklou situaci řešit. Ve stresové pracovní atmosféře nemůžete nikdy podávat kvalitní výkony a navíc se tato atmosféra podepíše i na vašem zdraví. Nebuďte pasivní obětí a určete si, kde jsou hranice, za které už nejste ochotni jít.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
8 chyb, které brání zvýšení vašeho platu
8 vět, které nikdy nesmíte říct šéfovi
Test: Byli byste dobrým šéfem?
Oblečení, které vám šéf nikdy neodpustí
Proč jsou ženy lepší šéfové