Menu
Úvod  › 

8 vět, které nikdy nesmíte říct šéfovi

To není můj problém. Tohle nemám v popisu práce. Dneska mám hroznou kocovinu. Seznamte se s větami, které dokonale pohřbí vaši kariéru.

Neexistuje na světě člověk, kterému by se podařilo proplout kariérou bez toho, aby před svým šéfem plácl nějakou hloupost. Jenže existují různé stupně odpustitelnosti těchto nešťastných prohlášení, přičemž některé z nich mohou mít na váš další kariérní postup naprosto likvidační dopad. Následující věty, které sestavil magazín Askmen, byste si právě z tohoto důvodu měli odpustit:

"Tohle dělat nebudu."

Tuhle větu žádný šéf neslyší rád. Svědčí o nedostatku snahy a ochoty. Pokud to navíc ještě pronesete podobně direktivním způsobem, máte na problémy zaděláno.

"To není nic moc."

Jestli podobnou větou reagujete na nové telefony v kanceláři, počítače, nebo na vánoční večírek, váš šéf to bude považovat za osobní urážku. Pokud ohrnujete nos nad věcmi, které koupila nebo uspořádala firma, je úplně jedno, že to nejde z kapsy vašeho šéfa, ale vaše loajalita na frak.

"To není můj problém."

Opovažte se odmítnout kolegovu žádost o pomoc v šéfově přítomnosti. Váš šéf si to bude moc dobře pamatovat, až bude přemýšlet o vaší zodpovědnosti a hledat někoho, komu by mohl svěřit nový projekt.

"To nemám v popisu práce."

Jen málo vět naštve vašeho šéfa jako upozornění, že nejste ochotni udělat nic mimo rámec svých pracovních povinností. Možná sice vaši poznámku v daný okamžik přejde bez poznámky, ale můžete se vsadit, že udělá všechno pro to, aby vás načapal, až si budete vyřizovat soukromé maily.

"To je snad jedno, kdy to odevzdám."

Možná ten projekt skutečně nehoří a máte na jeho dokončení časovou rezervu. Pokud ale budete šponovat termíny a nechávat všechno na poslední chvíli, vaše profesní pověst tím trpí.

"To je neschopný blb."

Mluvíte-li tímto způsobem o před šéfem o svém kolegovi, srážíte tak zároveň i sami sebe. Je jedno, že kolega je skutečnou esencí neschopnosti, podstatný je způsob vaší prezentace této skutečnosti.

"Přidám si vás/tě na Facebook."

Těžko můžete udělat větší hloupost, než si přidat svého šéfa do svého profilu na Facebooku. Jste si jistí, že chcete, aby si váš šéf prohlížel fotky vaší manželky v plavkách a četl si dvojsmyslné vtipy, kterými vás zásobují kamarádi?

"Dneska mám hroznou kocovinu."

I kdybyste po probdělé noci umírali, v žádném případě to svému nadřízenému neříkejte. Jednak mu do vašeho soukromého života nic není a jednak mu tím sdělujete, že kvůli vlastní zábavě jste pohřbili jeden pracovní den, kdy vaše produktivita klesne pod bod mrazu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
9 způsobů, jak získat šéfa na svou stranu
Jak mohou drby v práci pomoci v kariéře?
Proč by ženy neměly být šéfové
Zvyšte své šance na povýšení