Menu
Úvod  › 

Chorvatsko: levná a nezapomenutelná dovolená

Hledáte tip na výjimečnou letní dovolenou, která vám zároveň nezruinuje rozpočet? Zkuste objevit polozapomenuté a znovu nalezené krásy Chorvatska.

Projeli jste svět křížem krážem a prozkoumali všechny možné i nemožné exotické destinace? Rádi byste za letošní dovolenou ušetřili, ale zároveň nedělali žádné kompromisy? Jak je to už dlouho, co jste naposledy navštívili Chorvatsko? Fakt, že se do ní dostanete za několik málo hodin, destinaci na pomezí střední a jihovýchodní Evropy rozhodně neubírá na atraktivitě. Ba právě naopak. Chorvatská republika, jak zní její oficiální název, toho má opravdu co nabídnout a odvezete si zní spoustu nezapomenutelných zážitků.

Do bývalé Jugoslávie jezdili už naše rodiče a nedali na ni dopustit. Bůh ví, jestli to bylo tím, že se nikam dál nedostali, nebo skutečně objevili všechny její krásy: nádherné přírodní scenérie, pozoruhodné starobylé stavby a především pohodová atmosféra, která je pro země na severu Balkánského poloostrova tak typická. Dalším lákadlem jsou i ceny. Najít levné ubytování v Chorvatsku skutečně nepředstavuje žádný problém. Útulně zařízené a cenově dostupné apartmány najdete doslova na každém rohu. Jen pár desítek metrů od pláže tak můžete strávit za cenu mnohem nižší, než by vás vyšel pobyt v tuzemsku u přehrady.

A co se dá v Chorvatsku dělat? Až vás omrzí opalování a koupání, určitě si udělejte výlet na některý z přilehlých ostrovů. Chorvatsko jich má více než tisíc a mezi ty nejkrásnější bezesporu patří Hvar, na kterém se nachází celá řada malebných přímořských městeček či hradbami opředená Korčula. Na neméně zajímavá místa však narazíte i ve vnitrozemí. Historický Split nebo známá Plitvická jezera jsou zkrátka povinnost.

Příznivci aktivní dovolené zcela jistě ocení krásy chorvatského potápění. Výpravy pod mořskou hladinu můžete absolvovat jak s přístrojem, tak pouze se šnorchlem. Vyhlášenou lokalitou pro pozorování podmořského života je například souostroví Kornati, které je zároveň chráněným přírodním parkem. Lodní výlet k těmto kouzelným ostrůvkům s křišťálově čistou vodou a bohatou podmořskou vegetací i faunou se spolehlivě zařadí mezi vaše nejkrásnější prázdninové zážitky. Nabídka vodních sportů vůbec je v Chorvatsku velmi široká a vyzkoušet si můžete mimo jiné například jízdu na vodních lyžích, paragliding nad mořskou hladinou, nebo si půjčit vodní skútr.

Turistická sezóna vrcholí na přelomu července a srpna, kdy teplota moře činí v průměru 25°C. Rozhodnete-li se pro dovolenou v jiném termínu, pro jistotu si zkontrolujte aktuální předpověď. Počasí v Chorvatsku je sice poměrně stálé, ale čas od času zasáhnou pobřežní oblasti několikadenní intenzivní přeháňky.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Test: Kam byste měli jet na dovolenou?
Cestovní seznam pro rodiče
Test: Znáte Chorvatsko?
5 zlatých pravidel pro dovolenou s přáteli
Letní test: Nejznámější prázdninové destinace