Menu
Úvod  › 

Antikoncepce na tlusté ženy nezabírá

Užíváte antikoncepci a zároveň bojujete s přebytečnými kilogramy? Potom na vás možná antikoncepční pilulky nebudou působit tak dobře jako na štíhlé ženy. Ukazují to výzkumy.

Otázkou efektivity hormonální antikoncepce na obézní ženy a ženy s nadváhou se zabývalo už několik výzkumů. Nyní američtí vědci shromáždili výsledky sedmi největších a snažili se z nich odvodit, zda hormonální antikoncepce skutečně působí na obézní ženy méně než na jejich štíhlé kolegyně. Podle jejich závěrů je jasné, že některé antikoncepční metody, jako jsou právě pilulky, mohou být méně účinné v případě žen s nadváhou. To se ale netýká ostatních antikoncepčních metod, které fungují stejně efektivně jako u štíhlých žen.

Vědci ale zatím pouze odhadují, jak může přebytečný tuk ovlivňovat metabolismus a tím i působení hormonální antikoncepce. K objasnění této záhady je zapotřebí dalších výzkumů.

Doposud provedených sedmi výzkumů na toto téma se zúčastnilo téměř čtyřicet tisíc žen. Čtyři z těchto výzkumů potvrdily, že nejtlustší ženy mají také největší riziko otěhotnění i přesto, že užívají antikoncepci.

V jedné ze studií ženy s BMI (body mass index) v pásmu nadváhy (BMI vyšší než 25) mají větší riziko, že neplánovaně otěhotní než ženy s normální hmotností. Další dvě studie potvrzují spojitost mezi nadváhou (nikoli hodnotou BMI) a neplánovaným těhotenstvím. Nicméně další dvě studie toto spojení mezi BMI a neplánovaným těhotenstvím nepotvrdily.

BMI je považováno za indikátor množství tuku, které člověk má, zatímco tělesná hmotnost odráží spíše celkovou velikost těla. Efektivitu ostatních antikoncepčních metod, jako například hormony podávané injekčně, nadměrné množství tuku zřejmě neovlivňuje.

Vědci se domnívají, že metabolické změny spojované s obezitou - respektive s množstvím tělesného tuku - mohou snižovat účinky hormonální antikoncepce. "Zatím víme jen velmi málo o tom, jak organismus obézních žen metabolizuje hormonální antikoncepci," říká vedoucí výzkumu, Laureen Lopez. "Většina doposavad provedených výzkumů totiž účast obézních žen vylučovala."

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Těhotenství při nadváze
Závislost na jídlu z fast foodů: Nová diagnóza
Z náročného povolání ztloustnete
Sexuální život obézních žen? Katastrofa!