Menu
Úvod  › 

7 tipů, jak udělat dokonalé fotky dětí

Dejte sbohem rozmazaným, tuctovým a nezajímavých fotkám. Naučíme vás dělat dokonalé fotografie vašich potomků, které vám budou všichni závidět.

Samozřejmě, že chcete mít za letní prázdniny fotografickou památku, se kterou se budete moci pochlubit svým známým a nejvděčnějším fotografickým objektem jsou právě vaše děti. Zapomeňte ale jednou provždy na tuctové rozmazané momentky, u kterých za dva roky nepoznáte, kde byly focené a proč jste se vůbec obtěžovali brát foťák. S využitím následujících tipů se naučíte dělat dokonalé fotky dětí:

Nepodceňte přípravu

Je jasné, že dobře udělaná momentka má své nesporné kouzlo, ale nespoléhejte jen na náhodu a zapracujte do svého plánu i fotky, na které budete mít dostatek času, vzniknou v klidném prostředí bez davů lidí v pozadí a děti na nich budou uvolněné a třeba i ochotné pózovat.

Snižte se na jejich výšku

Častým prohřeškem dospělých fotografů je skutečnost, že fotí děti ze své výšky, takže na fotkách jsou posléze vidět jen nechápavé zdvižené obličeje a malé ručičky. Nebojte se k dětem pokleknout, sednout, nebo dokonce lehnout, abyste byli na jejich úrovni a mohli fotit z očí do očí, nebo dokonce z podhledu.

Zapomeňte na sýr

Další obvyklou chybou je vyžadování fotografa, aby se děti zasmály, nebo řekly "sýr." Výsledkem jsou poté fotografie s podivně strnulými obličeji, které mají do úsměvu hodně daleko. Nechte dětem prostor a místo toho, abyste je aranžovali do nepřirozených póz je nechte hrát si v jejich přirozeném prostředí a raději je vyfoťte s uvolněným obličejem zachycujícím autentickou atmosféru.

Skupinové foto

Pokud potřebujete pořídit fotografii větší skupiny dětí, obvykle bývá největší problém s tím, aby se všechny dívaly do objektivu, nikdo právě nemrkl a podobně. Profesionální fotografové obvykle používají trik, při kterém všechny děti požádají aby zavřely oči, pak nahlas počítají do tří a na slovo "tři" všechny děti oči otevřou a podívají se do objektivu. Pro děti je to jednodušší, než kdyby měly několik desítek sekund fixovat pohledem nezajímavý objektiv, a zvýší se tak pravděpodobnost, že nikdo z nich na fotce nebude mít zavřené oči, protože právě mrkl.

Využijte "zlatou" hodinu

Nejkrásnější fotky vznikají zhruba hodinu předtím, než zcela zapadne slunce, protože tehdy je světlo nejměkčí a nejteplejší. Zkuste na to pamatovat a využít právě tuto "zlatou" hodinu k pořízení svých fotografií.

Změňte perspektivu

Častým omylem fotografů je přesvědčení, že na každé fotce musí být celý obličej dítěte. Nebojte se fotografovat zezadu, či ze strany. Nikde není psáno, že na všech fotografiích musí dítě hledět přímo do objektivu.

Zaměřte se na detaily

Právě detaily jsou to, co vytváří atmosféru vašeho letního fotoalba. Záběr na dětskou ručičku svírající kbelíček, nebo plácající bábovičky vypoví o náladě daného dne mnohem víc než nic neříkající fotka pláže.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Tipy, jak fotit jako profesionál?
5 tipů, jak vypadat skvěle na fotkách
5 triků, které zlepší vaše fotografie
Jak najít správného svatebního fotografa