Menu
Úvod  ›   › 

6 překvapivých důvodů, proč se tolik potíte

Jakmile na sobě máte tričko déle než deset minut, mokré koláče v podpaží nabývají obřích rozměrů? Představujeme vám šest důvodů, které mohou za vaše nadměrné pocení, a o kterých nejspíš ani netušíte.

Kofeinové nápoje

Dáváte si na schůzce horkou kávu? Potom zapomeňte na to, že budete mít ještě za půl hodiny suchou košili. Místo horkého kafe si dejte raději ledovou kávu, nebo ještě lépe nápoj bez obsahu kofeinu. Káva zvyšuje pocení hned dvěma způsoby. Za prvé kofein stimuluje centrální nervový systém a aktivuje potní žlázy. Čím víc kávy tudíž vypijete, tím víc se budete potit. Dalším průšvihem je samozřejmě horký nápoj sám o sobě, který zvyšuje teplotu těla a provokuje tak další pocení. Podobný efekt na vás bude mít jakýkoli horký nápoj, ale ty s obsahem kofeinu pocení umocňují ještě více.

Syntetické oblečení

Pokud nosíte převážně oblečení ze syntetických materiálů, jako je polyester, akryl a podobně, důvodem vašeho nadměrného pocení mohou být právě ony. Hlavním účelem pocení je odvádění tepla a ochlazování lidského těla. Problém je v tom, že syntetické materiály neodvádí pot od povrchu kůže, tudíž tělo musí zvyšovat pocení, aby se ochladilo. Pokud máte problém s pocením, měli byste zvážit výměnu oblečení ze syntetických materiálů za přírodní tkaniny, jako je bavlna a podobně.

Kořeněná jídla

Rande v mexické restauraci se vám sice původně může jevit jako vysoce romantický nápad do té doby, než si dáte pikantní jídlo a začnou vám po zádech stékat potůčky potu. Váš mozek totiž reaguje na kapsaicin, který je obsažen v papričkách, a spouští aktivitu potních žláz, které se snaží tělo ochladit. Reakce na kořeněná jídla je individuální, stejně tak jako je individuální intenzita pocení, které se poté dostavuje. Snažte se vypozorovat, jak na která kořeněná jídla reagujete právě vy a problematickým pokrmům se vyhýbat.

Opalovací krém

Možná už jste si všimli, že chvilku poté, co si nanesete opalovací krém, se začnete potit. Kupodivu to není způsobeno jen slunečním zářením, ale i skutečností, že opalovací krém představuje pro kůži bariéru. Pot skrze něj prochází problematicky, takže aby se tělo ochladilo, musí vyprodukovat větší množství potu a zesílit intenzitu pocení.

Alkohol

Házíte do sebe na baru jednoho panáka za druhým? Potom se nedivte, že se vám v podpaží objevují propocené koláče. Alkohol totiž rozšiřuje krevní cévy a zvyšuje přívod tepla k pokožce. Mozek tak dostává signál, aby pobídl potní žlázy k větší aktivitě a ochlazování. Čím víc alkoholu vypijete, tím horší bude vaše pocení.

Cigarety

Nikotin ovlivňuje pocení mnoha způsoby. Mimo jiné působí na hladinu hormonů, pokožku a mozek. Zvyšuje krevní tlak, srdeční tep a tělesnou teplotu, což samozřejmě přispívá k dalšímu pocení.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Hyperhidróza: Potíte se už příliš?
10 důvodů, proč smrdíte
Tipy proti pocení: Co vám pomůže