Menu
Úvod  ›   › 

5 zásad, které musíte dodržovat při práci z domova

Žádné otravné porady, ani šéf. Rozvržení času podle vašeho přání a přitom dostatek peněz. Práce z domova může být zlatým dolem, pokud dodržujete základní pravidla.

1. Najděte díru za trhu.

Pokud se rozhodnete podnikat v oboru, kde budete mít obrovskou konkurenci, samozřejmě není úspěch zcela vyloučen, ale bude mnohem těžší ho dosáhnout. Čím menší bude vaše konkurence, tím větší je vaše naděje, že se vám podaří prorazit. Udělejte si průzkum mezi svými známými a snažte se zjistit, jaké služby postrádají a rádi by je využívali. Inspiraci můžete najít i na zahraničních webových stránkách. Pokud nějaká služba funguje už delší dobu úspěšně za hranicemi, zvyšuje se i pravděpodobnost, že s ní budete mít úspěch i u nás. Pátrejte, ptejte se, dělejte si průzkum trhu. Čím více informací získáte před tím, než se do podnikání pustíte, tím snazší bude váš start.

2. Dejte o sobě vědět.

V současné době je vyloučené, abyste mohli prorazit bez toho, aniž byste o sobě dali vědět na internetu. Kvalitní webová prezentace,je základem vašeho úspěchu. Vaši budoucí i stávající klienti vás musí bez problémů objevit v "základních" vyhledávačích (Google a Seznam jsou skutečně klíčové) a všechny potřebné informace najít na vašich přehledných webových stránkách. Neseriózně vypadající stránky s nepřehledným množstvím informací jsou nejčastějšími a zároveň největšími chybami, kterých se začínající podnikatelé dopouští. Avšak i když tvorbu svých webových stránek svěříte odborníkům, nemusíte zruinovat svůj finanční rozpočet. Například firma Banán.cz nabízí profesionální webhosting, k tomu webové stránky šité na míru zákazníkovi a kompletní administrování obsahové části webu zcela zdarma.

3. Rozplánujte si svůj čas.

Velkým problémem práce z domova je riziko, že se vám nepodaří oddělit soukromí od pracovních záležitostí. Pracovní úkoly, které prorůstají do vašeho soukromého života, a naopak, jsou vždy předzvěstí velkých problémů. Vašemu partnerovi se zcela jistě nebude líbit, pokud budete veškeré večery trávit ve společnosti svého počítače, a naopak telefonáty s vašimi klienty budou mít vždy příchuť neprofesionality, pokud jim budou zvukovou kulisu tvořit povykující děti. Rozplánujte si svůj čas a striktně oddělte soukromou sféru od té pracovní. Vytyčte si čas, který věnujete pouze a jen své práci (a kdy na ní budete mít dostatečný klid) a čas, který bude určen pro váš osobní život a aktivity s vašimi blízkými.

4. Svěřte se odborníkům.

Jen málokdo může začít podnikat z domova s tím, že má k dispozici neomezený finanční rozpočet, s nímž může libovolně nakládat. Je samozřejmé, že se snažíte ušetřit každou korunu a začít podnikat s minimem prostředků. Nicméně tato strategie snadno může sklouznout ke klasické chybě začínajících podnikatelů, a totiž, že si všechno snaží obstarat a zařídit sami. Nikdo na světě však neumí všechno a výsledkem bude polovičatý a neprofesionálně vyhlížející produkt, na který se bude nabalovat celá řada zbytečných problémů. Zvažte důkladně své možnosti a schopnosti. Ty aktivity, ve kterých si nejste stoprocentně jisti, například tvorbu webových stránek, účetnictví, obchod, či marketing svěřte raději odborníkům s patřičnými zkušenostmi.

5. Udělejte si plán do budoucna.

Zatímco nad pracovní výkonností a produktivitou zaměstnanců bdí obvykle jejich nadřízený, u práce z domova budete muset kontrolovat sami sebe. Pokud se vám má vaše domácí zaměstnání vyplatit, měli byste si dopředu spočíst, kolik musíte odvést práce, prodat zboží, obtelefonovat klientů...., abyste si vydělali dostatek peněz. Spočtete a naplánujte si svou produktivitu nejen v denním a týdenním, ale minimálně i v měsíčním horizontu. Zamyslete se nad tím, kam byste v budoucnu své podnikání rádi posunuli, čeho byste chtěli dosáhnout a v jakém časovém období a tento plán si sepište. Budete tak moci kontrolovat, jak se vám plnění vašich cílů daří, kde máte rezervy a za co sami sebe můžete pochválit.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
8 nejlepších zaměstnání pro líné lidi
Vydělejte miliony, aneb jak založit eshop
5 věcí, na které si musíte dát pozor, když začínáte podnikat
Děti pracujících matek jsou samostatnější
Největší chyby, které děláte při podnikání