Menu
Úvod  › 

5 filmů, které jsou lepší než knížka

Většinou film nepředčí svou knižní předlohu. Následujících pět kinematografických děl tvoří skutečnou výjimku.

Stopaři, John Ford (1956)

Knižní předloha: Alan Le May

Příběh bývalého vojáka, Ethana Edwardse, kterému indiáni vyvraždí rodinu a unesou malou neteř. Pátráním po ní stráví pět dlouhých let, během kterých ho žene kupředu především nezvladatelná nenávist. Ačkoli v době svého vzniku byl snímek poněkud nedoceněný, postupem času si získal velké uznání westernových fanoušků a dokonce se umístil na žebříčku deseti nejlepších westernů všech dob.

Psycho, Alfred Hitchcock (1960)

Knižní předloha: Robert Bloch

Marion Crane se dopustí zpronevěry a s odcizenými penězi svého zaměstnavatele utíká z města. Po cestě se ubytuje v motelu, který spravuje duševně nemocný Norman Bates. V notoricky známé scéně, ve které hraje hlavní roli nůž a sprcha, je zavražděna a děj graduje, když se po jejích stopách vydává jak soukromý detektiv, tak její sestra. Dramatické finále s mrtvou matkou má v Hitchcockově podání spád, které knižní předloze bohužel chybí.

Čelisti, Steven Spielberg (1975)

Knižní předloha: Peter Benchley

Velký bílý žralok se rozhodne udělat si z malého plážového střediska svou soukromou spíž a napadá jednoho člověka za druhým. Zástupci města jsou, dle očekávání, příliš laxní a ze všeho nejvíc se snaží nastalý problém utajit. Když už obětí začíná být příliš, na moře se vydává trojice odvážných, aby zabijáckého žraloka zlikvidovala. Filmový snímek byl natolik působivý, že se po jeho uvedení výrazně vylidnily pláže.

Ben Hur, William Wyler (1959)

Knižní předloha: Lew Wallace

Židovský mladík Ben Hur je po nešťastné nehodě poslán na galeje. Tady bojuje proti svému osudu a s pomocí štěstí a náhod se mu podaří přežít. Svou svobodu si však musí vybojovat v závodě na život a na smrt proti svému úhlavnímu nepříteli, Římanu Messalovi. Filmové zpracování příběhu Ben Hur získalo jedenáct Oskarů a zapsalo se tak do dějin.

Mlčení jehňátek, Jonathan Demme (1991)

Knižní předloha: Thomas Harris

Clarice Starlingová, špičková agentka FBI, je přizvána k případu masových vražd žen. V rámci vyšetřování dělá rozhovory s kanibalem doktorem Hannibalem. Famózní snímek postupně odkrývá jak zvrácené myšlení uvězněného Hannibala, tak sériového vraha Buffalo Billa. Harris, jakožto autor knižní předlohy, se stal populárním až po uvedení filmu. Kniha totiž postrádá mučivé napětí a atmosféru, která tolik proslavila filmové zpracování.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
7 filmů, které změnily módu
Test: Znáte oskarové filmy?
Nejslavnější české filmové chyby
Nejslavnější filmové milostné scény