Menu
Úvod  › 

Prevence znásilnění: Tipy, které vám zachrání život

Zamkněte okamžitě, jak nasednete do auta. Klíče od domu mějte vždy připravené. Choďte zásadně po lépe osvětlené straně ulice. Následující tipy vás mohou zachránit před znásilněním.

Neexistuje žena, která by tu situaci nezažila: vracíte se pozdě večer domů a musíte projít opuštěným místem, ze kterého byste měla husí kůži i za denního světla. Nikde nikdo a vy bojujete se stále vtíravějšími myšlenkami, co by se stalo, kdyby na vás najednou někdo zaútočil. Máte pocit, že slyšíte, jak se za vámi někdo plíží, každý sebenevinnější stín najednou dostává podobu násilníka. Washington City Paper shromáždil preventivní tipy proti znásilnění, které pochází přímo od pachatelů těchto činů. Možná, že právě vám jednou zachrání život:

- Majitelky krátkých vlasů jsou z hlediska napadení mužem ve výhodě. Pokud má totiž útočník možnost volby, raději se zaměří na ženu s dlouhými vlasy a speciálně potom s culíkem, copem a podobnými úpravami vlasů. Při útoku ji totiž za culík může snadno chytit a lépe ovládat. Nosíte-li dlouhé vlasy, rozpusťte je a schovejte při potenciálně nebezpečné situaci (například když se vracíte v noci domů) pod bundu, kabát a podobně.

- Nenoste nic, co z vás může násilník snadno strhnout. Džíny a tričko se svlékají mnohem hůře a pomaleji než propínací minišaty.

- Útočníci často využívají okamžiku překvapení. Nahrává jim, pokud jste například zabraná do psaní esemesek, nebo něco hledáte v kabelce. Pokud je to trochu možné, vydržte také s vykonáváním malé potřeby až domů. Jestliže si rozhodnete odskočit v parku za keř, těžko můžete vytvořit útočníkovi příznivější podmínky (dobrovolně jste odešla na osamělé místo, kde vás nikdo nemůže vidět a ještě jste se sama svlékla).

- Buďte asertivní a naučte se říkat "ne." Pokud se někdo snaží dělat s vámi cokoli, co vám není příjemné, reagujte okamžitě a dejte najevo svůj nesouhlas. Falešný stud a zbytečné ohledy může vnímat násilník jaké povzbuzení. Jestliže si k vám například v baru přisedne muž, jehož chování vám není příjemné, dejte mu to okamžitě najevo. I když si možná budete připadat nezdvořile, jasný nesouhlas a odmítnutí řadu agresorů odradí.

- Jestliže si dáváte první rande s někým, koho vidíte poprvé, zásadně se sejděte v průběhu dne na veřejném místě, jako je například restaurace nebo kino. Dbejte na to, abyste s ním nezůstala sama; například večeře u vás doma je z tohoto pohledu skutečným hazardem. Stejně tak si zajistěte ze schůzky vlastní odvoz, abyste nebyla na svém společníkovi závislá. Velmi časté jsou totiž případy, kdy ke znásilnění dojde právě v situaci, kdy muž odváží ze schůzky svou společnici. Trvejte také na tom, že si svou útratu zaplatíte sama. Někteří muži získají dojem, že pokud za vás celý večer platili, mají nárok na cokoli dalšího.

- Na schůzkách s lidmi, které dobře neznáte, nikdy nepijte alkohol. Znejte své limity, protože jako opilá budete velmi snadno napadnutelná.

- Vracíte-li se sama v noci domů, snažte se vyhýbat se neosvětleným a tmavým místům. Pokud je na druhé straně ulice více světla, přejděte tam, i když za pár metrů budete muset přejít zpátky. Zapomeňte na zkratky přes parky, podchody a podobně.

- Zastaví-li vedle vás auto a řidič se vás ptá na cestu, nikdy se k autu nepřibližujte a odpovídejte z bezpečné vzdálenosti.

- Při návratu domů mějte klíče od domovních dveří v pohotovostní pozici, abyste je nemusela dlouho hledat v kabelce.

- Jestliže vás sleduje auto, nebo vás obtěžuje jeho řidič (například pokud na vás pokřikuje, zatímco jede vedle vás), změňte rychle směr a vydejte se na opačnou stranu. Řidiči bude trvat nějakou dobu, než se mu podaří otočit se a získáte tak čas.

- Pokud sedáte do auta, okamžitě se zamkněte a zůstaňte zamknutá po celou dobu jízdy. Jestliže máte pocit, že není něco v pořádku (důvěřujte svým instinktům), před nasednutím do auta se pod něj podívejte.

- Mějte připravené klíče od auta tak, abyste mohla okamžitě odemknout. Nikdy nepřecházejte parkoviště, nebo garáže, když současně hledáte klíče v kabelce. Ty musíte mít v ruce už v okamžiku, kdy opouštíte budovu a kráčíte k autu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak se chovat při znásilnění?
Co ne/dělat, když vás napadl pes
Jak se rozejít s nebezpečným partnerem?