Menu
Úvod  ›   › 

10 způsobů, jak být v práci výkonnější

Také máte pocit, že byste potřebovala den o čtyřiceti hodinách, abyste stihla všechny pracovní úkoly, které máte? Den natáhnout samozřejmě nedokážete, ale můžete se naučit, jak pracovní dobu využít efektivněji.

1. Ujasněte si priority.

Ujasněte si, co je důležitější. Je důležitější, abyste dřív udělali nabídku pro stávajícího klienta, nebo připravení podkladu pro novou smlouvu? Pokud váháte, čemu přiřadit vyšší prioritu, orientujte se podle toho, z čeho plyne větší návratnost investic. Každý týden byste si měla udělat přehled úkolů, které musíte zvládnout.

2. Přesný konec.

Pokud budete vědět, že musíte končit v pět hodin odpoledne přesně, budete pracovat mnohem efektivněji. Budete mít menší tendenci promrhat čas, který vám zbývá do pracovní doby, povídáním nebo brouzdáním po internetu. Určete si sama pro sebe přesný čas, kdy budete končit, a umiňte si, že jej nepřetáhnete víckrát než například dvakrát do měsíce.

3. Naplánujte si telefonní hovory.

Vyčleňte si extra čas na vyřízení telefonních hovorů. Telefonáty vás stojí spoustu času a navíc pokud k nim odbíháte od rozdělané práce, potřebujete další čas na to, abyste se myšlenkami vrátila zpátky k tomu, co jste dělala. Vyčleňte si určitý čas, kdy budete vyřizovat jen telefonáty a stejně tak si určete maximální dobu, kterou jednotlivými telefonáty strávíte.

4. Řešte věci okamžitě.

Pokud se vyskytne problém, který můžete vyřešit během několika minut, neodkládejte to a udělejte to hned. Malé nevyřešené problémy vám budou jen zbytečně ubírat energii a budete na ně podvědomě myslet.

5. Uklizený stůl.

Pokud budete mít na stole a ve svém počítači pořádek, nebudete muset ztrácet drahocenný čas hledáním věcí, složek a souborů. Stejně tak pravidelně "uklízejte" ve své mailové schránce. Hledání důležitého mailu mezi spamy, žertovnými videi a vtipy trvá nejdéle právě v okamžiku, kdy nejvíc spěcháte.

6. Pracovní rozvrh.

Ne všichni lidé pracují stejně. Možná jste skřivan, který je nejvýkonnější ráno, potom si přesuňte ty nejobtížnější úkoly na první polovinu dne. Pokud potřebujete delší rozjezd, přizpůsobte tomu svůj pracovní program a rozvrstvení úkolů.

7. Zbavte se restů.

Jestliže existují nevyřešené pracovní úkoly, které vám nedovolují spát klidným spánkem, snažte se je co nejrychleji vyřešit. Nebudou vám zbytečně odčerpávat energii a budete se moci plně věnovat aktuálním úkolům.

8. Akutní seznam.

Velmi dobrou motivací je seznam denních úkolů. Pokud si na konci každého pracovního dne sepíšete seznam úkolů, které musíte druhý den udělat, budete si moci následující den mnohem lépe rozplánovat. Kromě toho je roztrhání seškrtaného seznamu na konci pracovní doby tou nejlepší motivací.

9. Informace na jednom místě.

Neztrácejte čas tím, že budete skákat ze svého počítače k poznámkám v diáři, mobilu a mailu. Mějte informace pokud možno na jednom místě, rozdělené podle adekvátních oblastí.

10. Minimalizujte rozptýlení.

Cokoli mimo práce, je rozptýlením. Snažte se vyhýbat se drbání s kolegy, nebo si na něj vyčleňte přesný čas, například oběd. Stejně tak neodpovídejte na soukromé maily, ani nezapínejte ICQ, facebook a další zloděje času. I když vám může připadat, že na nich strávíte jen minimum času, v konečném součtu jde o nezanedbatelnou dobu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Líčení do práce: Co ano a co ne?
7 situací, kdy dát výpověď
Test: Jste oblíbení mezi kolegy?
Zvyšte své šance na povýšení