Menu
Úvod  › 

10 signálů, že má vaše batole pubertu

Čekali byste, že to přijde přibližně za deset let, ale místo toho se vaše původně sladké a roztomilé batole chová jako nefalšovaný puberťák. Batolecí pubertu poznáte podle následujících signálů.

Ještě nedávno jste měli doma mimořádně roztomilé, sladké a přítulné miminko, které nemělo v podstatě žádné nároky a s nímž jste si užívali skutečnou rodičovskou idylu. Jenže teď máte pocit, že vám někdo dítě vyměnil a místo toho podstrčil mimořádně zlomyslného skřeta, který pouze vypadá jako váš potomek, ale chová se jako čistokrevný puberťák. Nejdřív jste přesvědčeni o tom, že jeho příšerné výlevy jsou jen krátkodobou záležitostí, která musí za několik dní pominout, a pak už jen doufáte, že to přežijete bez újmy na duševním zdraví.

Batolecí puberta začíná kolem tří let a když budete mít štěstí, do roka by měla pominout. Počítejte však s tím, že bude z vaší strany vyžadovat mimořádnou trpělivost, toleranci a možná i spoustu alkoholu. Podle následujících signálů poznáte, že se v tomto náročném období aktuálně nachází i vaše batole:

1. Žijete v neustálém strachu a stresu z toho, jestli jste mu připravili takovou snídani, jakou si zrovna ten den přeje. Bude vyhovovat stejná značka cornflaků, kterou si dávalo včera? Neudělali jste chybu, když jste mu marmeládou namazali rohlík a nikoli chleba? A navíc víte, že i když náhodou začne bez scény snídat, jeho názor na to, na co má vlastně chuť, se může změnit rychlostí blesku kdykoli během jídla.

2. Několikrát za den si dá ruce v bok, výhružně rozkročí nohy a velmi nepříjemným tónem praví: "Neci!" Máte dojem, že kdyby to fyzicky zvládlo, klidně by vám i jednu "střelilo", aby svým slovům dodalo patřičný důraz.

3. Minimálně třikrát za den se převlékne a má naprosto jasný názor, co bude nosit a co na sebe naopak nikdy neoblékne. Pokud se ho pokusíte navléknout do trička s neoblíbeným motivem, spolehněte se na to, že budete mít hodně zkažený den.

4. Když se ho pokusíte přesměrovat někam, kam právě nemá v úmyslu jít, můžete počítat s hysterickou scénou. A pokud se ho tam pokusíte odnést, objeví se u něj nedostižná schopnost zdvojnásobit, až ztrojnásobit svou váhu.

5. Kdykoli se ho pokusíte obléct, chcete po něm, aby se najedlo, vyčistilo si zuby, šlo spát, nebo zkrátka dělalo něco, co aktuálně nepovažuje za nezbytné a zajímavé, začne prchat. A prchá tempem, které je zcela nečekané pro dítě tak malého vzrůstu (jeho rychlost je srovnatelná s králíkem).

6. Kdykoli se přiblíží čas ukládání do postele, je vám jasné, že nastane další souboj, v němž opět obě strany vynaloží maximum sil, aby dosáhly svého. A do poslední chvíle není jasné, kdo bude vítěz.

7. Nutně potřebuje od všeho tři kusy. Neptejte se proč, zkrátka proto, že jsou tři.

8. Chce všechno hned. A když říkají hned, myslí tím hned teď! Každá vteřina prodlevy zvyšuje frekvenci jekotu.

9. Čím víc spěcháte, tím urputněji si bude prosazovat, že si to oblékne/zapne/zuje samo.

10. Chcete na někoho udělat dojem a ukázat, jak skvěle máte vychované dítě? Vaše zlatíčko má neomylný čich na to, kdy se projevit jako nezvladatelný spratek, aby to mělo co největší efekt.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Těhotenství: batole