Menu
Úvod  › 

7 otravných, ale důležitých zvyků batolat

Kdykoli něco z toho udělají, jste na infarkt, ale pro batolata jde o důležité vývojové mezníky a součást poznávání okolního světa. Za následující chování byste je skutečně neměli trestat.

1. Hrají si s jídlem.

Strávíte mládí přípravou chutného, zdravého a vyváženého jídla pro svého drobečka a on ho potom rozpatlá po stole (v horším případě po zdi). Samozřejmě, že přemýšlíte o tom, jestli se rozpláčete, začnete ječet, nebo mu dáte pár výchovných přes zadek. Nicméně uvědomte si, že hraní si s jídlem je důležitou vývojovou etapou a součástí učení. Díte svými prsty zkoumá konzistenci a texturu jídla a teprve potom ochutnává. Pokud je to trochu možné, umožněte mu jíst i rukama, aby mělo šanci osahat si potraviny.

2. Dělají nepořádek.

Než se při úklidu stihnete dopracovat z jednoho konce bytu na druhý, můžete začít zase od začátku, protože je vám v patách neustále vaše batole, které permanentně vyrábí neuvěřitelný nepořádek. I když vás to dostává do hluboké deprese, zkuste se na to dívat jako na rozvoj motorických schopností a rozvíjení smyslů. Navíc se při dělání nepořádku tříbí dětská kreativita.

3. Zdržuje.

Kombinace spěchu, časové tísně a batolete je suverénně ta nejhorší, jakou si dokážete představit. Můžete se spolehnout, že čím více budete pospíchat, tím víc bude vaše batole zdržovat a kazit vám plány. Pouhá návštěva obchodu vzdáleného tři sta metrů se tak v pohodě může protáhnout na dvě hodiny a víc. Ani za tuhle, poněkud otravnou, vlastnost ale batolata nemohou. Jsou zkrátka natolik fascinována světem kolem, který právě objevují, že se nezvládají soustředit na úkol, který po nich chcete.

4. Věčný negativismus.

Ať řeknete cokoli, vaše dítě na to má jednoznačnou odpověď: "Ne, ne a ne!" Věčný negativismus batolat je jednou z nejnáročnějších zkoušek tohoto vývojového období. Až budete mít chuť ho uškrtit za padesáté "ne" v poslední hodině, uvědomte si, že negativismus je známkou toho, že si vaše dítě začíná uvědomovat vlastní osobnost a vymezuje se vůči okolnímu světu. I když je jeho chování zkouškou vašich nervů, je pouze signálem toho, že jeho vývoj probíhá v pořádku.

5. Záchvaty vzteku.

Praští sebou uprostřed chodníku jen proto, že jste si dovolili zapnout mu bundičku a má takový záchvat, že se kolemjdoucí zastavují a ptají se, jestli si nezlomilo nohu. Záchvaty vzteku a hysterie patří k batolecímu období stejně jako sliby k volebním kampaním. Batolecí psychika zkrátka ještě není natolik vyzrála, aby si zvládla poradit se všemi těmi emocemi, které s ní cloumají.

6. Leze po zdech.

Nenávratně pryč jsou doby, kdy jste si mohli sednout a v klidu si vychutnat hrnek kávy. Jakmile necháte chvíli své batole bez dozoru, skáče, leze tam, kde nemá co dělat, běhá a vůbec máte pocit, že snad leze i po zdech. Někdy máte pocit, že snad muselo dostat adrenalinovou injekci, kolik má nevybité energie. Ale i tato přemíra energie k batolecímu věku patří a je jeho přirozenou součástí.

7. Věší se na vás.

Máte pocit, že se vaše batole změnilo v kouli na noze, protože kamkoli se hnete, máte ho na sobě pověšené a nemůžete udělat ani krok, aby po vás nelezlo a nešplhalo? Gratulujeme. To je známka, že se dobře vyvíjí a má k vám vybudovaný kvalitní vztah. A to není úplně málo, ne?

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Těhotenství: batole