Menu
Úvod  › 

Jak přežít vyhazov z práce?

Ať už to je pro vás překvapení, nebo se k tomu dlouho schylovalo, teď je to tady. Dostali jste výpověď a vaší jedinou touhou je vyhodit šéfa z okna. Inspirujte se, jak zvládnout výpověď s grácií.

Šéf si vás zavolal do kanceláře, zavřel dveře a hlasem, ve kterém zaznívá rádoby soucit, vám oznámí, že vás bohužel musí propustit, abyste si do konce příštího měsíce vyklidili pracovní stůl a odevzdali všechno, co vám firma laskavě půjčila. Dá se taková situace zvládnout vůbec důstojně?

Starosti muže z výpovědi z práce

Jak se zachovat ve chvíli, kdy Vám šéf oznámil výpověď?

  • V první řadě se pokuste získat čas (stačí minuta či dvě), než váš mozek zase začne pracovat. Dýchejte zhluboka. Pokud cítíte, že se blíží výbuch vzteku, nebo se vám do očí dokonce hrnou slzy, sevřete pevně hýžďové svaly a soustřeďte se na ně, abyste odvedli pozornost od svých aktuálních emocí.
  • To, že jste dostali výpověď, v žádném případě neznamená, že jste nekvalitní člověk nebo pracovník. Vyhněte se chlapáckým tvrzením, že byste stejně dali výpověď, protože to místo nebylo pro vás dost dobré. Nikdo vám to neuvěří (a to i přesto, že vám do očí bude většina lidí přikyvovat) a pouze se tak ztrapníte. Není zapotřebí označovat viníka, svému okolí to prostě oznamujte jako fakt bez dalších hodnotících komentářů. Všichni to pochopí a ocení neutrální přístup.
  • V žádném případě se nesnažte zvrátit šéfovo rozhodnutí. Škemráním a doprošováním se stejně ničemu nepomůžete, protože jeho výrok je velmi pravděpodobně definitivní. Pouze tak ukážete, že nevěříte, že dokážete získat práci u jiného zaměstnavatele a jeho mínění o vašich profesních schopnostech skutečně nestoupne.

Buďte pozitivní

Váš zaměstnavatel bude stoprocentně chtít, abyste odešli hladce a bez potíží, hrubost a vulgarita z vaší strany jsou tudíž v této situaci naprosto zbytečné. Nezapomeňte, že od svého šéfa možná budete pro nového zaměstnavatele potřebovat reference. Pokud mu na odchodu řeknete, co jste si o něm celé ty roky mysleli a pokusíte se ho fyzicky napadnout, nebudete mít v ruce dobře rozdané karty.

Jednejte o podmínkách odchodu

Vyjednejte si podmínky svého odchodu. Teď je nejlepší příležitost, aby například požádali o proplacení zbývající dovolené. Stejně tak můžete zkusit požádat o odstupné ve výši jednoho až tří měsíčních platů, i v případě, že jej nedostanete, je to dobrá výchozí pozice pro vyjednávání.

A co vyhazov na hodinu?

I v případě, že jste vyhozeni na hodinu, zachovejte důstojnost. Nečekejte na konec dne, ale ukliďte si pracovní místo a opusťte firmu okamžitě. Pokud se s vámi přijdou rozloučit kolegové, neutrálně jim poděkujte a rozhodně neroztrubujte po celé firmě, jaký je váš nadřízený idiot. Pálením mostů si uškodíte nejvíc vy sami.

Mluvte o svých problémech s rodinou

Řekněte to okamžitě svému okolí. I když jste v šoku a cítíte se na nic, nemá cenu tu zprávu odkládat a už vůbec ne předstírat, že se nic neděje. Vaši blízcí na vás stejně poznají, že něco není v pořádku a pokud budou vědět, co se vám stalo, budou vás moci podpořit.

Čas zahojí i ty nejhorší rány

Dejte si čas na vzpamatování. Nemusíte vyrazit na honbu za novým zaměstnáním okamžitě druhý den poté, co jste opustili svou stávající práci. Dejte si k dobru několik dní, abyste si odpočinuli, uklidnili a váš mozek zase začal pracovat v normálním režimu. Zasloužíte si přece týdenní nebo dvoutýdenní volno, v němž se budete věnovat jen sami sobě nebo své rodině.

Šance na nový začátek

Uvědomte si, že výpověď není konec, ale naopak začátek. Pokuste se neuvažovat o výpovědi jako o obrovské zradě, ale spíš jako o šanci začít znovu jinde a dosáhnout toho, co vám současné zaměstnání neumožňovalo.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Práce za trest