Menu
Úvod  › 

Vaginální výtok: Víte, co vám chce říct vaše vagína?

Je to poněkud delikátní téma, které obvykle neprobíráte u nedělního oběda, ale má s ním zkušenost každá žena bez výjimky. Vaginální výtok může být signálem zdravotních problémů, na které se vás snaží vaše tělo upozornit.

Neexistuje žena, která by s ním neměla zkušenost. Čas od času se na kalhotkách každé z nás objeví něco, co by tam zřejmě být nemělo a kvůli čemu začnete přemýšlet o návštěvě gynekologie. Může zapáchat, mít podivnou barvu, nebo konzistenci - zkrátka vypadá jinak, než na co jste zvyklá a co vám připadá normální. Víte, co vám výtokem chce sdělit vaše vagína?

Průhledný, bělavý

Tento popis vaginálního výtoku nejvíc odpovídá výtoku, který se objevuje v průběhu ovulace, a jedná se většinou o zcela normální projev zdravého těla. Jedna z teorií praví, že ženy preferují sex v průběhu ovulace právě kvůli tomu, že je jejich vagína dostatečně lubrikovaná a průnik penisu je nejpříjemnější. Navíc výtok v průběhu ovulace usnadňuje pohyb spermií ve vaginálním prostředí směrem k vajíčku.

Bělavý, hrudkovitý a svědící

Většinou je svědící výtok, který má konzistenci podobnou cottage sýru, spojen s kvasinkovou infekcí. V případě, že se u vás objeví, měla byste podniknout kroky k potlačení infekce. Někdy stačí jen výměna prostředků k provádění intimní hygieny a změna jídelníčku, jindy je zapotřebí nasadit antibiotika.

Žlutozelený a pálivý

Tento výtok se nejčastěji objevuje ve spojení s pohlavně přenosnými chorobami bakteriálního původu, jako jsou například chlamydie nebo kapavka. Často je tento typ výtoku spojen s bolestí v oblasti pánve, nebo bolestivým močením. V takovém případě je nutná okamžitá návštěva lékaře a samozřejmostí je i nutnost přeléčení vašeho partnera.

Šedavý, vodový a páchnoucí

Zapáchající výtok obvykle ukazuje na bakteriální zánět vagíny. Když si přičichnete ke svému spodnímu prádlu, obvykle je cítit jakoby rybinou. Ačkoli jde o velmi delikátní téma, tento typ zánětu je většinou snadno léčitelný, nicméně také se rád vrací a objevuje znovu.

Zelenavý, zpěněný a zapáchající

Pokud se u vás objeví tento typ výtoku, velmi pravděpodobně jste onemocněli trichomoniázou, pohlavní chorobou, kterou způsobuje prvok bičenka poševní. Trichomoniáza je velmi častou a celkem dobře léčitelnou pohlavní chorobou, kterou navíc nemusíte nutně onemocnět při pohlavním styku. Bičenka totiž dokáže přežívat i na ručnících, vibrátorech a dalších intimních předmětech.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Moje vagina