Menu
Úvod  › 

První dojem: Jak udělat ten nejlepší!

Prvních několik sekund rozhoduje o tom, zda vytouženou práci získáte, nebo dají přednost jinému kandidátovi. Druhé šance se při pohovorech nedávají, tak se raději naučte, jak udělat dobrý první dojem.

První dojem se vytváří během několika sekund a podle psychologů je snazší přelít moře čajovou lžičkou, než změnit hodnocení člověka, na kterého jste neudělali dobrý první dojem. Právě těch několik sekund může rozhodnout o vašem dalším profesním i osobním osudu, proto se vyplatí osvojit si pravidla pro vytvoření co nejlepšího prvního dojmu:

Jednou z nejjednodušších a nejjistějších cest, jak udělat na někoho pozitivní první dojem, je takové chování, aby se ona osoba ocitla v centru pozornosti a konverzace. Pokud veškerou pozornost strhnete jen na sebe, ztrácíte cenné body. Odpoutejte se od sebe samých a soustřeďte se na svého konverzačního partnera. Pokud například sedíte na pracovní schůzce, kde se může dojednat nový obchod, zajímejte se nejprve o to, jakou cestu měl váš partner, zda neměl problémy s nalezením restaurace, zda má hlad, co rád jí a podobně. Pokud zavedete nevybíravě konverzaci rovnou ke svému prospěchu a tomu, co vás zajímá, nebude to váš protějšek vnímat jako snahu o ušetření jeho času ale jako nevychovanost.

Velmi dobře také působí, pokud umíte naslouchat. Snažte se dávat svému partnerovi při hovoru pozitivní zpětnou vazbu. I zcela jednoduché a krátké věty: "To je zajímavé.... Přesně!... Naprosto souhlasím," vám pomohou získat jeho sympatie. Snažte se také udržovat oční kontakt a podporujte ho i neverbálně, například pokyvováním hlavou. Podle psychologů je jednou z nejhorších chyb, kterou lidé při rozhovorech dělají, dívání se přes rameno konverzačního partnera kamsi do rohu za jeho záda. Působí to nervózně, nejistě, neslušně a zbytečně tak ztrácíte sympatie.

Snažte se při hovoru uplatnit co nejvíc znalostí o svém partnerovi. Používejte co nejčastěji jeho jméno a snažte se navázat na informace, které vám sdělil při představování. Je důležité, aby i v čistě obchodní konverzaci mělo místo několik osobních prvků. Buďte velmi opatrní s vtipem a děláním humoru. Jde o dvousečnou zbraň, která sice může účinně prolomit ledy, ale stejně tak vás může připravit o autoritu a serióznost.

Neodmyslitelnou součástí prvního dojmu je vzhled, který vám může významně pomoci, ale i všechno dokonale pohřbít. Pokud přijdete na schůzku v minisukni a žabkách, můžete mít nejvyšší kvalifikaci na severní polokouli, ale vaší profesionalitě už nikdo neuvěří a nejspíš ani nebudete mít šanci ji komukoli dokázat.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
První den v práci: Jak udělat dojem
Na podání ruky závisí vaše kariéra
Otázky, které určitě zazní u přijímacího pohovoru
Jak vzhled ovlivní vaši kariéru
Jak napsat životopis: Základní pravidla