Menu
Úvod  › 

Průvodce dětským stravováním: 0 - 12 měsíců

Víte, kolik by vaše dítě mělo vypít mléka od narození do jednoho roku? Kdy začít s příkrmy a jaké složení dětského jídelníčku zvolit? Přinášíme vám kompletní přehled dětského stravování od narození do jednoho roku.

Sní moje dítě dostatečné množství jídla? Nepřekrmuji ho a nezadělávám tak na jeho budoucí obezitu? Kdy už je zralé na zavádění příkrmů? To jsou otázky, které řeší každý rodič. Nabízíme vám kompletního průvodce dětský stravováním, kde se dozvíte, kolik čeho by mělo vaše dítě sníst od narození do jednoho roku:

Věk: 0 - 4 měsíce

Sací reflex se u dítěte spouští v situacích, kdy má hlad a přiložíte mu k ústům bradavku, nebo savičku.

Složení jídelníčku: Pouze a jen mateřské, nebo umělé mléko.

Kolik: Spolu s tím, jak se trávicí trakt dítěte vyvíjí, mění se i jeho stravovací režim. Některé dítě jí ukázkově každé tři hodiny, jiné se dožaduje krmení každou hodinu. V tomto věku nelze hledat v krmení jakékoli pravidlo.

Tip: Trávicí trakt takto malých dětí je ještě ve vývinu a není uzpůsoben na trávení pevné potravy.

Věk: 4 - 6 měsíců

Každé dítě je zralé na příkrmy v jiném věku, obvykle se odborníci doporučují řídit následujícími znaky (pokud se objeví u dítěte alespoň tři z nich, můžete začít s příkrmy): dítě dokáže bez problémů udržet vztyčenou hlavičku, dělá žvýkací pohyby, dosáhlo dvojnásobné porodní váhy, zajímá se o jídlo (natahuje po něm ruce), dokáže sevřít ústa kolem lžíce, dokáže jazykem postrčit jídlo z přední části úst do zadní části, začínají se mu prořezávat zuby.

Složení jídelníčku: Mateřské nebo umělé mléko, plus rozmixované jídlo (například brambory, mrkev, jablka, banány, broskve...)

Kolik: Začněte s jednou čajovou lžičkou rozmixovaného jídla, které smícháte se čtyřmi či pěti lžičkami mléka. Každý den přidávejte jednu lžíci rozmixovaného jídla a naopak ubírejte mléko, které s ním mícháte.

Tip: Pokud dítě nechce rozmixované jídlo napoprvé, nabídněte mu jej znovu za několik dní.

Věk: 6 - 8 měsíců

Složení jídelníčku: Mateřské nebo umělé mléko plus rýže, rozmixované ovoce, zelenina, rozmixované maso (kuřecí, vepřové, hovězí)

Kolik: 3 až 9 polévkových lžic rýže, nebo masa dvakrát až třikrát denně. Dvakrát až třikrát denně půl šálku rozmixovaného ovoce. Dvakrát až třikrát denně půl šálku rozmixované zeleniny.

Tip: Vždy, když zařadíte do jídelníčku novou potravinu, počkejte nejméně tři dny, než přidáte další, abyste si byli jisti, že dítě není alergické.

Věk: 8 - 10 měsíců

Složení jídelníčku: Mateřské nebo umělé mléko plus jogurt, sýr, obilniny, rozmixované ovoce a zelenina, maso, těstoviny, rýže, luštěniny

Kolik: Půl šálku mléčných výrobků denně, půl šálku cereálií, půl šálku ovoce, půl šálku zeleniny a čtvrt šálku proteinů denně.

Věk: 10 - 12 měsíců

Složení jídelníčku: Mateřské nebo umělé mléko plus jogurt, sýry, cereálie, pečivo, ovoce, zelenina, vejce, maso, ryby

Kolik: Třetinu šálku mléčných produktů, půl šálku cereálií, půl šálku ovoce, půl šálku zeleniny, čtvrtinu šálku proteinů a půl šálku moučných výrobků denně.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Dětská obezita: Jak jí předejít
Jídelníček batolete: Co vaše dítě potřebuje
Nejšpinavější jídla, která denně jíte
Přechod dítěte z mléka na pevnou stravu