Menu
Úvod  › 

Jak na prevenci proti virovým onemocněním u dětí i dospělých?

Zdroj: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/zena-postel-loznice-lezeni-3807629/

Počasí se střídá jako na houpačce. Jeden den je teplo, další den mrzne až praští. Kromě toho, že jen těžko odhadujeme, co si vzít na sebe, aby nám nebyla zima nebo jsme se naopak zbytečně nepotili, to taky dává zabrat našemu organismu. Je jen krůček od toho, abychom se neubránili útoku bacilů a virů a ulehli do postele s rýmou, kašlem, horečkou a virózou.

Kudy se bacily a viry dostanou do našeho těla?

V současné době není nic výjimečného, že kolem každý smrká, pokašlává a kýchá, není pak nic těžkého se taky nakazit. Obzvlášť, když nedodržujeme zásady zdravého životního stylu, potýkáme se se stresem, málo spíme a stravujeme se ve fast foodech.

Viry vstupují do našeho těla přes sliznici dýchacího a zažívacího ústrojí. Silný imunitní systém si s nimi poradí, u oslabené imunity je to už o něco horší. Navíc se mnozí z nás dopouští další chyby. Když nás skolí chřipka a nachlazení, hned, jak je nám o něco líp, vrhneme se zase do práce. Když náhodou máme antibiotika, jakmile zaberou, hned končíme s jejich užíváním a nemoc pořádně nevyléčíme.

Zdroj: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/holka-dite-zrzka-nemocny-3765115/

V čem se liší virové a bakteriální onemocnění?

Mezi nejčastější původce infekčních onemocnění patří viry a bakterie. Zatímco viry nejsou samy o sobě buňkou a neumí samy existovat, u bacilů je to jiné. Bakteriální infekce se léči prostřednictvím vhodně zvolených antibiotik, na virové onemocnění dýchacích cest antibiotika nezabírají a léčí se jen příznaky.

Zdroj: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/tablet-citron-leky-lecba-7615477/

Víte, že mezi bakterie patří třeba streptokok, který je často příčinou angín nebo zánětu nosohltanu, a stafylokok, mezi virové infekce patří zánět horních cest dýchacích, mononukleóza, chřipka, COVID-19, průjmy atd.?

Jak na prevenci chřipky a nachlazení u dětí i dospělých?

Nachlazení postihne sliznici horních cest dýchacích a provází ho zvýšená teplota, kašel, rýma, pobolívání hlavy a kloubů, únava, pálení v hrdle a někdy i zánět vedlejších nosních dutin. Chřipka je nakažlivé virové onemocnění, které postihuje hlavně dýchací cesty a mezi hlavní příznaky patří kašel, horečka, bolest hlavy, bolest kloubů a svalů. Ať tak či tak, nejlepší cestou, jak posílit imunitu a vyhnout se útoku virů, je prevence.

  • Posilujte svůj imunitní systém zdravou životosprávou. Jezte pravidelně, v menších porcích, zařaďte na jídelníček ovoce, zeleninu a vlákninu. Pohlídejte si dostatečný přísun potřebných vitamínů a minerálů.
  • Když strava nestačí, nebojte se sáhnout po některém z vitamínů na imunitu nebo multivitaminech pro děti. Důležité jsou vitaminy A, B, C, D, E, K, hořčík a zinek, osvědčilo se i užívání betaglukanů. Že vitamíny pro děti těm vašim nechutnají? Zkuste sirup na imunitu.
  • Zařaďte na denní pořádek pohyb na čerstvém vzduchu. Zbytečně to ale nepřehánějte. Nadměrná zátěž organismus dokáže oslabit.
  • Zavzpomínejte na dětství a zkuste otužování. Pravidelná studená sprcha je na posílení imunity jako stvořená.
  • Dopřejte si kvalitní, a hlavně pravidelný spánek každý den. Na nějaké dospávání o víkendu zapomeňte.
  • Už vás akutní nemoc horních a dolních cest dýchacích skolila a vy přemýšlíte, co na chřipku? Zalezte si do postele, uvařte si čaj a zvyšte příjem vitamínu C. Víte, že velkým pomocníkem mohou být i bylinky nebo česnek jako přírodní antibiotikum? Hodně vitamínu C zase najdete třeba v křenu, který navíc dokonale protáhne nos.
  • Trápí vás kašel? Vyrazte do lékárny pro léky na kašel, u dětí se osvědčil sirup na kašel.

Zdroj: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/leky-lecba-koncept-pilulky-7615414/

Náš tip na závěr: Osvědčila se i pravidelná dezinfekce rukou

Ještě nedávno by nás asi nenapadlo, abychom po každé návštěvě obchodu nebo podání ruky použili dezinfekční gel. Ano, většina z nás by si ruce umyla vodou a mýdlem, ale dezinfekce? Dneska je situace jiná, většina z nás nějaký ten antibakteriální gel nosí v kabelce, kapse nebo tašce. A dobře děláme. I taková drobnost je skvělou prevencí.

Zdroj: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/ruce-pracovni-stul-stul-rozostreni-4145193/

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)