Menu
Úvod  ›   › 

Peníze a přátelé: Míchat, nebo ne?

Půjčování peněz přátelům. Společné podnikání. Máte to risknout, nebo si raději nechat zajít chuť. Jak jdou dohromady peníze a přátelé.

Jedno rčení tvrdí, že nejjistějším způsobem, jak ztratit přátele, je půjčit jim peníze. A většina lidí by vám potvrdila, že peníze a přátelé jsou skutečně těžko slučitelnými veličinami. Nezáleží na tom, kolik peněz máte, nebo jak blízký vztah se svými přáteli máte; jakmile jde o peníze, přátelství jde vždy poněkud stranou a na scénu nastupuje ego.

Pojďte se podívat na dva klasické scénáře, kdy se vám míchání přátelství a finančních záležitostí skutečně nevyplatí.

Situace č. 1: Půjčili jste peníze kamarádovi.

V této situaci skutečně platí heslo, že nejrychleji ztratíte přátele, když jim půjčíte peníze. Bohužel jen minimální počet lidí je schopný držet své slovo, takže připadají v úvahu v podstatě dvě varianty.

Můžete svému kamarádovi půjčit peníze s tím, že slovo "půjčka" budete brát pouze jako řečnický obrat. Ve skutečnosti budete počítat s tím, že svému kamarádovi ty peníze dáte, s tím, že je nebude nikdy vymáhat zpátky a on nejspíš nebude mít v úmyslu vám je vrátit.

Pokud budete trvat na tom, že to byla skutečně půjčka, budete mít sice zpátky peníze, ale vaše přátelské vztahy se nejspíš zatřesou v základech. Nepříjemné připomínání, upomínání a v nejhorším případě výhrůžky představují pro přátelství příliš velkou zátěž. Budete mít sice zpátky své peníze, ale ztratíte přítele, který nebude naprosto chápat, proč jste z něj tak otrávení.

Dřív, než se rozhodnete na půjčku kývnout, spočtěte si raději předem, jakou částku byste byli ochotni v případě potřeby definitivně postrádat. Radši předem počítejte s tím, že se vám peníze nevrátí. Jestliže nedokážete odmítnout žádost o půjčku, trvejte na zárukách, a to i přesto, že jste přátelé. Pokud jde o větší částku peněz, nerozpakujte se půjčku sepsat a rozepsat podmínky splácení. Nespoléhejte na vaše přátelské vztahy, právě v zájmu jejich zachování byste měli určit jasná pravidla.

Situace č. 2: Začali jste se svým kamarádem společně podnikat.

Dalším klasickým scénářem je situace, kdy jdete do společného podnikání se svým nejlepším kamarádem a všechno vypadá skvěle. Potom přijde první úspěch nebo selhání. V každém případě nastává chvíle, kdy je potřeba podělit se o zisk, dluhy, zodpovědnost a další věci s tím související.

Dřív nebo později se ale jeden z vás bude cítit poškozený. Bude mít pocit, že dává do společného obchodu víc času, energie, práce a dostává z něj mnohem méně. Problémy se začnou vršit a budete mít čím dál větší potíže spolu vyjít. Pokud váš byznys zkrachuje, budete na sebe navzájem svalovat zodpovědnost. Pak se logicky začne vaše přátelství hroutit.

Opět platí pravidlo, že pokud jdete do společného podnikání se svým kamarádem, všechno musí podstatné musí být sepsané a podepsané dřív, než začnete skutečně obchodovat. Snažte se myslet dopředu a předvídat situace, které mohou nastat. Domluvte se na postupu, který budete aplikovat, v případě, že nastanou problémy. I ten se snažte ustanovit písemně. Bude se vám to hodit, až budete mít horkou hlavu a řešit nastalý konflikt.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
6 největších chyb při utrácení
Když žena vydělává víc než muž
Určeno pro muže: Kam mizí vaše peníze?