Menu
Úvod  › 

Nejbizarnější choroby, které vás mohou postihnout

Stěžujete si na migrénu, ekzém, nebo vodu v koleni? Potom ještě netušíte, čím vším můžete také onemocnět. Představujeme vám nejbizarnější nemoci, kterými můžete trpět.

Klippelův Trénaunayův syndrom

Vědci zatím netuší, co způsobuje Klippelův Trénaunayův syndrom, ale jeho projevem jsou rozšířené a křečové žíly, které se objeví v jedné části těla. Nejčastěji je postižená jedna noha, ale může se objevit i například v jednom prstu na ruce, či paži. Problém je v tom, že na základě extrémního rozšíření žil dojde k otokům a nestvůrnému zvetšení postižené části těla. Takže například zatímco jedna vaše noha má normální proporce, ta druhá je oteklá a zvětšená do té míry, že máte problémy s chůzí i udržením rovnováhy.

Syndrom cizího přízvuku

Představte si, že vás postihla mozková mrtvice, nebo jste utrpěli úraz hlavy, a poté, co jste se probrali k vědomí, začnete mluvit takovým přízvukem, jako kdybyste posledních padesát let strávili v cizině. V extrémních případech dokonce začnete mluvit cizím jazykem, který jste nikdy předtím nestudovali. Naštěstí většina případů syndromu cizího přízvuku (nebo jazyka) sama od sebe vymizí, ale stále se jedná o jednu z největších záhad lékařské vědy.

Syndrom cizí ruky

Pokud byste onemocněli syndromem cizí ruky, museli byste počítat s tím, že vaše vlastní ruka se chová, jako kdyby měla vlastní rozum a nebudete ji moci vůlí ovládat. Tudíž se klidně může stát, že vás začne škrtit, fackovat, nebo škrábat, aniž byste tomu mohli jakkoli zabránit. Za poruchu může poškození určité části mozku a trpí jí stovky lidí na clém světě. Bohužel léčba není známa, ale situace, kdy nemocní vnímají svou ruku jako cizí předmět, který je k nim navíc ještě nepřátelsky naladěný, není nijak příjemná.

Aquagenic Urticaria

Pod tímto složitým názvem se ukrývá obyčejná alergie na vodu. Ta je však jednou z nejnepříjemnějších chorob, která vás může postihnout. Představte si například, že byste se chtěli jít osprchovat, ale okamžitě vám po celém těle naskákala příšerně svědící a zarudlá vyrážka. Podobné projevy by ve vás spustila i situace, kdy byste se zpotili, začali plakat, nebo se prošli v dešti. Lidé, kteří jsou touto chorobou postiženi, nemohou vodu ani pít, a musí konzumovat speciální nápoje, které jejich tělo toleruje. Osobní hygienu obvykle řeší pomocí vlhčených ubrousků a pouze jednou za několik dní.

Prosopagnosie

Pokud onemocníte touto chorobou, nemusíte se bát, že byste na ní zemřeli, ale i tak vám dokáže zoufale znepříjemnit život. Jedná se totiž o takzvanou obličejovou slepotu. A i když se může zdát, že nejde o nic závažného, postižení lidé nejsou schopni rozpoznávat ani své přátele, či nemohou sledovat filmy (protože v dalším záběru už herce nepoznají). Sociální život je pro ně velmi obtížný. Choroba je způsobena buď úrazem hlavy, nebo je dědičná.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Choroby