Menu
Úvod  › 

Naučte se holit: Jak předejít pupínkům

Pokaždé, když se oholíte, vyraší vám na tváři spousta červených pupínků? Potom je problém v tom, že se neholíte správně. Osvojte si holící techniku, při které zůstanou vaše tváře hladké.

Pokud se zeptáte deseti různých lidí, jestli trpí pupínky po holení a jak proti nim bojují, dostanete nejspíš deset rozdílných odpovědí a deset tipů na to, jak se jim vyhnout. Jenže to bohužel neznamená, že budou stejně fungovat i ve vašem případě. Při boji s pupínky po holení totiž musíte zohlednit především tři klíčové faktory: úhel, ve kterém vousy rostou, směr jejich růstu a způsob, jakým se holíte:

1. Úhel růstu vousů

Úhel, ve kterém vaše vousy rostou, souvisí s tím, jak často budete bojovat se zarůstajícími vousy, které jsou příčinou zarudlých pupínků. Podle dermatologů postihují zarůstající vousy nejčastěji muže, jejichž vousy jsou zvlněné. To znamená, že vous roste ve velmi ostrém úhlu vzhledem k pokožce (0 až 45 stupňů). Důvod je jednoduchý a pochopitelný. Zatímco rovné vousy rostou směrem od pokožky, vlnité vousy mají tendenci stáčet se směrem k ní a existuje tudíž mnohem větší pravděpodobnost jejich zarůstání. Pokud jste vlastníkem vlnitých vousů, nikdy se neholte přímo u pokožky a vždy si nechávejte několika milimetrové strniště. Na hladce oholenou tvář v tomto případě raději zapomeňte.

2. Směr růstu vousů

Základním pravidlem proti zarůstání vousů je holení ve směru růstu a nikoli proti směru růstu. Předtím, než se začnete holit, nechte své vousy růst tři až pět dní, abyste zjistili, v jakém směru rostou. Poté provádějte holení důsledně ve směru růstu vousů a nikdy proti směru růstu. Minimalizujete tak riziko jejich zarůstání.

3. Zlepšete svou techniku holení

Mějte na paměti, že běloši jsou k zarůstání vousů a s tím související tvorbou pupínků postiženi zdaleka nejvíce ze všech ras a pokud této skutečnosti nepřizpůsobíte svou techniku holení, se zarůstajícími vousy budete mít problémy neustále. Dbejte na to, abyste se holili skutečně ostrými břity. Pokud budete dřít pokožku tupým břitem, pravděpodobnost zarůstání vousů je mnohem větší, protože pokožka je podrážděnější. Stejně tak byste měli používat kvalitní kosmetické přípravky, které vaší pokožku nejen vydenzifikují, ale i ošetří. A nezapomeňte na dvě základní hesla, která zní, neholit vousy těsně u pokožky a holit je zásadně po směru růstu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Móda z pornofilmů: Holit, či neholit?
Akné u dospělých: Co ho může spustit
Voda po holení: Co ano a co ne
Vymačkáváte si pupínky? Koledujete si o jizvy!