Menu
Úvod  › 

Muži při pornu sledují obličeje, ženy soulož

Konečně se muži zbavili své pověsti zvrhlíků sexuálních loudilů. Vědci přišli na to, že muži se při sledování porna soustředí na obličeje aktérů, zatímco ženy na samotný pohlavní styk.

Studie provedená v Center for Behavioral Neurosience (CBN) v Atlantě analyzovala vizuální vzorce mužů a žen sledujících erotické fotografie a filmy. Její výsledek byl překvapivý pro všechny.

Vědci předpokládali, že ženy budou sledovat obličeje aktérů a muži se soustředí spíše na genitálie, ale k velkému překvapení zjistili, že muži na rozdíl od žen se nejdřív dívají na obličej zachycené ženy a teprve potom na ostatní části těla. Ženy oproti mužům mnohem déle sledovaly fotografie zachycující souložící pár.

Závěry, které vyšly v magazínu Hormones and Behavior, potvrzují hypotézy předchozí studie (Stephen Hamann a Kim Wallen, 2004), která potvrdila, že muži a ženy vykazují při sexuálních stimulech rozdílnou mozkovou aktivitu. Nejnovější studie sledovala pomocí kamery pohyby očí respondentů při sledování erotických podnětů. Vědci se zaměřili především na monitorování rozdílů mezi muži a ženami a pozorností, kterou respondenti věnovali jednotlivým částem snímků. "Muži se dívali na obličeje mnohem více než ženy, které se zaměřovaly ví na genitálie," říká autorka výzkumu Heather Rupp.

"Snímání pohybů očí také zjistilo, že to, čemu věnují ženy pozornost, závisí na jejich aktuální hormonální hladině. Ženy užívající hormonální antikoncepci se na genitálie soustřeďovaly ví, zatímco ženy, které hormonální antikoncepci neužívaly, věnovaly větší pozornost kontextu fotografií," říká Rupp. Ačkoli se obecně předpokládá, že muži citlivěji reagují na vizuální sexuální stimuly, vědci dokázali, že situace není vůbec tak jednoznačná, jak se může zdát.

Odpověď může ležet v malé části mozku jménem amygdala, která je velmi důležitá při zpracovávání emočních informací. V předchozí studii, kterou provedli Hamann a Wallen, se ukázalo, že muži vykazovali při sexuálních stimulech větší aktivitu amygdaly než ženy. Příčina tohoto jevu nebyla doposud známá, ale nová studie nabízí k úvaze možnost, že větší aktivace amygdaly u mužů může souviset s jejich zvýšenou pozorností, kterou věnují tvářím na erotických fotografiích.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Největší nesmysly o ženách a sexu
Móda z pornofilmů: Holit, či neholit?
Jste závislí na sexu?
Závislost na pornu: Novodobá epidemie