Menu
Úvod  ›   › 

Kde všude platí povinné ručení?

Týden nebo čtrnáct dní strávených u moře představuje odpočinek, který si mnoho z nás dopřává alespoň jednou do roka. Více než polovina Čechů se k moři vydává vlastním autem. S dovolenou se však nepojí jenom to příjemné, ale také řada povinností, které je nutné vyřešit ještě před odjezdem. Jednou z nich je důkladná kontrola auta a platné povinné ručení, a tak i platná zelená karta, se kterou jej můžete při kontrole doložit.

Povinné ručení je zákonnou povinností, která se vztahuje na každého majitele motorového vozidla. Bez platného pojištění auta by se neměl nikdo vyskytovat nejen na českých pozemních komunikacích, ale ani na těch zahraničních. V některých státech je ovšem výjimka a naše povinné ručení v nich neplatí, proto byste se měli vždy před cestou do zahraničí ujistit, jestli v zemi, kterou chcete navštívit, běžné pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla platí.

Proč je povinné ručení důležité?

Povinné ručení je důležité v momentě, kdy pojistník zaviní autonehodu, při které vznikne škoda na majetku nebo zdraví jiné osoby. V případě, že by tento člověk neměl sjednané pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla, musel by celou vzniklou škodu platit ze svého. Abyste měli jistotu, že neplatíte příliš vysokou cenu za toto pojištění, nabízí se vám srovnání povinného ručení, díky kterému získáte tu nejlepší nabídku.

Pro které země zelená karta neplatí?

U každé pojišťovny se povinné ručení lehce liší, a to platí i pro seznam zemí, ve kterých toto pojištění platí. Abyste měli jistotu, jestli vaše pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla platí i v zemi, do které se chystáte vycestovat, podívejte se přímo na vaši zelenou kartu, kde je uvedený seznam zemí, ve kterých pojištění platí. Pro země, které jsou přeškrtnuté naopak neplatí.

Jestliže chcete mít naprostou jistotu, že budete mít na cestách vše v pořádku, můžete také kontaktovat vaši pojišťovnu, kde vám sdělí, pro jakou zemi se pojištění nevztahuje. Obecně lze ale říci, že naše povinné ručení neplatí pro Bělorusko, Írán, Izrael, Moldavsko, Maroko, Rusko a Tunis. Povinné ručení se u žádné pojišťovny nevztahuje na Kosovo, jelikož tu tento typ pojištění neuznávají.

Co dělat v momentě, kdy chcete jet do země, kde neplatí povinné ručení?

Pokud chcete jet do státu, ve kterém vaše povinné ručení neplatí, musíte na jeho hranicích uzavřít hraniční pojištění abyste do této země mohli bezpečně vjet. V některých státech platí výjimka a povinné ručení tam platí jen z části. Toto se týká například Azerbajdžánu nebo Náhorního Karabachu. Právě u takových zemí je nezbytné si zjistit, zda tu vaše pojištění platí, nebo jestli budete muset zaplatit již zmiňovaný hraniční poplatek.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)