Menu
Úvod  ›   › 

Jak vydělat peníze, když ještě studujete

To, že ještě studujete, neznamená, že se musíte spokojit s kapesným od rodičů. Přinášíme vám tipy, jak přijít k penězům, ačkoli nejste zaměstnáni.

Studenti a chronický nedostatek peněz už představují notoricky známou kombinaci. Pokud se vám nedostává finančních prostředků a nehodláte se s tím smířit, následující možnosti vylepší stav vašeho bankovního konta:

1. Zaměstnání na částečný úvazek.

Největším problémem studentů je obvykle nedostatek času. Jen těžko můžete při denním studiu na vysoké zároveň pracovat ve firmě na plný úvazek. Zkuste proto obejít firmy, které podnikají ve vašem oboru, a zeptat se na možnost práce na částečný úvazek. Kromě finančního přilepšení tak získáte cennou praxi, kterou si budete moci uvést do životopisu, a zorientujete se v oboru.

2. Vydělejte na internetu.

Rádi píšete a máte pocit, že svým psaním umíte zaujmout? Zřiďte si vlastní webové stránky, které vám budou vydělávat. Vstupní náklady jsou přitom minimální; stačí vám dobrý nápad (je jedno, zda budete psát vtipný deník z vašich kolejí, mapovat své cesty po studentských lokálech, nebo cokoli jiného, co vaše potenciální čtenáře zaujme). Vytvoření webových stránek svěřte potom profesionálům, kteří se postarají o to, aby vaše prezentace byla na dostatečné úrovni. Tvorba webových stránek vás přitom nemusí stát ani korunu. Například webhostingová společnost Banan.cz nabízí profesionální webhosting, k tomu webové stránky šité na míru zákazníkovi a kompletní administrování obsahové části webu zcela zdarma.

3. Vydělávejte učením.

Pokud nepatříte právě k nejhorším studentům fakulty, můžete využít svých těžce získaných vědomostí a vydělat si na jejich základě peníze navíc. Studentů, kteří na tom s učením nejsou valně, je spousta a stejně tak je řada z nich (nebo jejich rodiče) ochotná zaplatit za doučování. Poptejte se mezi svými známými, nebo si dejte inzerát na nástěnky nejbližších středních škol. Výhodou doučování je jeho velká časová flexibilita, kdy si můžete program doučovacích hodin obvykle sestavit podle svých individuálních dispozic a požadavků. Nezapomeňte si do požadované ceny započítat i čas a náklady na dojíždění za studenty.

4. Hlídejte děti.

Hlídání dětí chůvami je, při současném přetlaku v mateřských školách, stále aktuálnější a populárnější. Velkou výhodou jsou nulové vstupní náklady, které jsou s touto činností spjaty. Výhodou je samozřejmě praxe s hlídáním dětí, pokud budete proto odpovídat na inzerát, či se půjdete představit svým potenciálním zaměstnavatelům, můžete se zmínit například o tom, že jste měli odmalička na starost mladší sourozence, nebo že často vypomáháte kamarádkám s hlídáním dětí. Poptejte se mezi svými kamarády, zda někdo z jejich známých nehledá někoho k dětem, nebo se podívejte na inzeráty na internetu.

5. Uklízejte.

"Paní na úklid" je stále populárnějším a žádanějším "zbožím." Pokud se nebojíte fyzické práce, nabídněte své služby mezi známými, případně se můžete nechat zaregistrovat u úklidové agentury. Výhodou uklízení je jeho obvyklá časová flexibilita, je však nutné stanovit si předem s potenciálními zaměstnavateli jasné hranice a ujasnit si vzájemně, co od vás očekávají, požadují a jaké budou vaše povinnosti. Pokud s vámi budou spokojeni, můžete je požádat o doporučení a během studií si tak vybudovat celou síť klientů.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
5 důvodů, proč vaše podnikání zkrachuje
Zbytečné chyby, které připravují vaši domácnost o peníze
5 kroků pro život na volné noze
Tipy na bezbolestné šetření peněz
5 způsobů, jak vydělat na svých koníčcích