Menu
Úvod  › 

MENOPAUZA: Jak poznám předčasný přechod?

Samozřejmě, že jste mladá a vůbec na to nemáte věk. Menopauza je vám vzdálená přibližně stejně jako důchodové pojištění. A jste si tím skutečně jistá? Zjistěte, jak poznáte, jestli nejste náhodou v předčasném přechodu.

Ovšem, že máte menopauzu spojenou spíš s vaší matkou nebo babičkou. Ve většině případů se také týká žen mezi 45 a 55 lety (průměrně nastupuje u žen okolo padesáti let). Nicméně u jednoho procenta žen se objeví menopauza ještě před dovršením čtyřicátého roku. Tento jev je známý jako předčasná menopauza.

V některých případech nastává předčasná menopauza po operativním odstranění vaječníků nebo po radioterapii či chemoterapii. Jindy však vaječníky samy od sebe přestanou produkovat vajíčka a příčina tohoto jevu nikdy není objasněna. Pro většinu žen je ztráta plodnosti velmi frustrující, zejména pokud k ní došlo ještě předtím, než se stihly stát matkou.

Symptomy předčasné menopauzy jsou stejné jako u klasického přechodu a patří mezi ně například změny menstruačního cyklu včetně neobvyklého krvácení. Budete se více potit a trpět návaly horka. Připočtěte problémy s močením, které zahrnují inkontinenci (tedy únik moči) a zvýšenou frekvenci močení. Sex se výrazně zhorší, protože sliznice vaší vagíny bude mnohem sušší, bude se vám měnit váha a navíc se u vás objeví nepříjemné výkyvy nálady.

Vyvolaná menopauza

Předčasná menopauza je často způsobená lékařskými důvody, jako je rakovina. Typickým příkladem je rakoviny vaječníků, při které se pacientkám odstraňují vaječníky a někdy se přistupuje i k hysterektomii.

Předčasná menopauza může být také vyvolána radioterapií nebo chemoterapií. Přibližně jedna ze dvou žen léčených s leukémií nebo Hodgkinovou nemocí má s předčasnou menopauzou zkušenost. Pokud je předčasná menopauza způsobená chemoterapií, někdy po jejím skončení začnou vaječníky opět pracovat a ženě se vrátí plodnost. Nicméně to závisí především na jejím věku, typu léků, době a množství jejich užívání.

Možné příčiny

Předčasná menopauza znamená, že vaječníky ženy přestanou zničehonic a bez zjevné příčiny pracovat a to ještě předtím, než dosáhla čtyřiceti let. U některých žen se však menopauza objeví ještě před dvacátým rokem nebo těsně po něm.

Tady jsou některé z možných příčin:

  • Neznámá příčina - V naprosté většině případů žen postižených předčasnou menopauzou se nepodaří najít žádnou příčinu.
  • Autoimunitní porucha - Mezi deseti a třiceti procenty postižených žen trpí autoimunitní poruchou jako je například Crohnova choroba, revmatická artritida a další.
  • Genetické dispozice - Od pěti do třiceti procent takto postižených žen je geneticky determinováno a touto poruchou trpí i někdo z jejich ženských příbuzných.
  • Virová infekce - Ačkoli je tato souvislost stále považována za neprokázanou, zdá se, že existuje spojitost mezi předčasnou menopauzou a některými virovými infekcemi, jako jsou například příušnice nebo cytomegalovirus.
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Dny ženy