Menu
Úvod  › 

Adonisův komplex: Posedlost vlastním tělem

Posedlost vlastním tělem už dávno není výsadou žen. Kocháte se rádi svými svaly? Možná jste další obětí Adonisova komplexu.

Na to, že bulvární plátky lezou celebritám až do ložnice, hodnotí a kritizují každé deko a každou část oblečení, jsou všichni zvyklí. Jenže doposud to byla výsada ženského pohlaví a vzhled mužů zůstával poněkud stranou. To už ale dávno neplatí. Stejně jako ženy jsou už i muži bombardováni obrazy nemožně dokonalých borců a psychologové jsou si už jisti, že média mají podobný dopad na mužské sebevědomí, jaký se objevuje u žen.

Steve Bloomfield z Eating Disorders Association říká, že muži tvoří přibližně deset procent z devadesáti tisíc lidí postižených anorexií a bulimií ve Velké Británii. Navíc toto neveselé číslo stále roste. Důsledky jsou stejné u mužů i žen: trauma, deprese i sociální tlak. Jenže zatímco ženy dělají možné i nemožné, aby zhubly, muži mají naopak strach, že jejich tělo připomíná nejvíc ze všeho staženého králíčka a snaží se vybudovat si patřičnou muskulaturu. Jakmile se vám ale trénování vymkne z rukou, nastává problém.

Kliničtí psychologové sice souhlasí s tím, že na trénování, posilování a vůbec budování hezkého těla není nic špatné. Pokud se však vaše sebevědomí stane závislé jen na vzhledu a cvičení začne narušovat váš sociální a pracovní život, jde o skutečnou poruchu body image. Typickým příznakem je například dehydratace a užívání steroidů.

Lidé trpící poruchou příjmu potravy jsou charakterističtí tím, že nemají realistický náhled na skutečnou velikost vlastního těla. Výzkumy ukazují, že muži s Adonisovým komplexem mají neustále pocit, že jsou slabí a vychrtlí. Snaží se proto vybudovat dokonalé svaly a tělo. Podle odborníků si totiž muži spojují maskulinitu právě se svaly.

Výzkum Adonisova komplexu prokázal, že muži, kteří jím trpí, touží mít průměrně o čtrnáct kilogramů svalů více, než je jejich současný stav. Touto poruchou je navíc postiženo stále více teenagerů. Zatímco dívky zvrací, drží hladovku a užívají projímadla, aby se zbavily nadbytečných kilogramů, chlapci cvičí, posilují a užívají steroidy, aby si vybudovali co největší svaly. Navíc je jejich sebevědomí úzce spjato právě se vzhledem.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
13 věcí, které byste měl vědět o jejím těle
Ideální tělo s minimálním úsilím
Jaké je vaše body image?