Menu
Úvod  › 

8 způsobů, kterými vám dítě dává najevo lásku

Zírá na vás, napodobuje, zvedá ručičky a dožaduje se pochování. Děti mají své specifické způsoby, jak vám sdělit, že vás milují. Znáte je?

0 - 6 měsíců

Jste po vyčerpávajícím porodu, máte za sebou několik probdělých nocí a zoufale u svého dítěte pátráte po jakýchkoli projevech toho, že vás vnímá i jako něco jiného než jen zásobník na mléko. Uvědomte si ale, že každý vztah potřebuje čas a energii, aby začal fungovat. Nejprve musíte se svým dítětem najít společnou řeč (zapomeňte na romantické představy, že něco takového je vrozené a své dítě budete bezmezně milovat a rozumět mu hned v první vteřině jeho života). Postupně ale zjistíte, že i takto malá miminka mají své specifické způsoby, jak vám projevit své city a lásku:

Úsměv na zlomek sekundy

I když vám budou někteří lidé tvrdit, že úsměvy miminka jsou pouze grimasou a bezděčným reflexem, odborníci mají jiný názor. Výzkumy ukazují, že úsměv miminka znamená mnohem víc než pouze náhodný výsledek hry svalů. Vědci zjistili, že nejčastěji je úsměv miminka reakcí na úsměv matky. Dítě si tak instinktivně buduje svůj vztah s vámi. První opravdový úsměv očekávejte mezi šesti a osmi týdny. Dítě se bude nejspíš usmívat, pokud uvidí váš obličej, nebo obličej svého otce a starších sourozenců. Dává vám tak najevo, že má váš obličej spojený s příjemnými pocity.

Zírá na vás

Už od narození umí dítě rozeznat matčinu tvář, hlas i vůni. Dalším krokem ve vývoji je spojení si těchto zvuků a vůně s tím, co zrovna vidí. To je také důvod, proč je miminko tak fascinované vaším obličejem a celé minuty ho dokáže podrobně studovat. Snaží se ho totiž vtisknout si do paměti. Chce vědět, jak vypadá ten, koho tak miluje.

6 - 12 měsíců

Jde o období, kdy s dítětem začíná být už skutečná legrace. Šest a více měsíců staré děti si začínají uvědomovat svět kolem sebe a každý den se učí nové věci. Spolu s tím vstupují na scénu i nové způsoby, jak vám dítě dává najevo, že vás má skutečně rádo:

Natahuje k vám ruce

Možná vás otravuje, když se vám při každém kroku věší na nohy, natahuje k vám ručičky a mocní se do vaší náruče. Jde však o další způsob, jak vám váš potomek dává najevo, že vás skutečně zbožňuje. Chování samozřejmě milují všechny děti bez rozdílu věku, ale v tomto věkovém období získává dítě konečně možnosti, jak své přání vyjádřit. A také toho patřičně využívá. Snaží se vám tak projevit svou důvěru ve vás a lásku, kterou k vám cítí. Všimněte si také, že potřeba chování vzrůstá na konci dne, kdy už je dítě unavené a u vás hledá bezpečí a klid.

Pusinkuje

Přibližně kolem roku vám dítě začne dávat pusinky. Nečekejte ale pusinky v pravém slova smyslu, dítě se spíš snaží napodobit to, co vidí u vás a vašeho partnera, a navíc si tak zajistit blízký kontakt s vámi. Takže výsledkem může být letmý dotek tváře, tření nosu, nebo namáčknutí se obličejem na váš obličej. Neodhánějte ho. Kromě toho, že vám tak projevuje sílu svých citů, cvičí si na vás a tatínkovi tělesný kontakt.

Pištění, křičení a vřeštění

To je typický projev dítěte, které vás několik hodin (nebo minut) nevidělo. I když vám z těchto zvuků zaléhají uši, uvědomte si, že jde o projev hlubokého citu, který mezi vámi roste. A naopak; když opouštíte místnost, dítě srdceryvně kvílí a snaží se vás zadržet. V tomto období se učí, že vám může důvěřovat, a že se k němu vždy vrátíte zpátky. Navíc začíná rozumět tomu, že předmět nebo osoba existuje dál, i když ji dítě zrovna nevidí.

12 - 20 měsíců

Spolu s tím, jak dítě roste, mění se i způsoby, kterými vyjadřuje svou lásku, a stávající se komplikovanějšími. V časném batolecím věku, dítě objevuje svůj malý svět, testuje hranice a na vás je, abyste mu v jeho úsilí pomohla.

Napodobuje

Dětští psychologové tvrdí, že napodobování je nejupřímnější lichotkou. Bere vám z rukou koště, konvičku na zalévání a chce dělat ty činnosti, které vidí u vás. Zapíná myčku, nebo chová panenku, protože vy jste mu z porodnice přinesla mladšího sourozence. Dává vám tak najevo, jak úžasná mu připadáte a jak moc se vám chce podobat. Stejně jako všichni lidé, i dospělí, batolata imitují aktivity a chování těch lidí, které milují ze všeho nejvíc.

Běží si pro útěchu

Když si rozbije koleno, nebo spadne z křesla, běží nejdřív k vám, abyste mu bolístku pofoukala. Stejnou útěchu u vás hledá i když se cítí unavené, nebo je mu smutno. Už ví, že u vás najde bezpečí, útěchu a může vám věřit. Uvědomte si, že i události, které jsou z vašeho pohledu prkotinou, mohou být pro dítě mimořádně důležité a závažné a skutečnost, že hledá útěchu právě u vás znamená, že vám bezmezně důvěřuje.

Zlobí vás

Kdykoli ho hlídá, tvrdí, že je naprostý andílek, ale s vámi se chová jako malý ďábel a neustále vám brnká na nervy. Batole tak totiž testuje hranice a limity, což může dělat jen u lidí, kteří jsou mu mimořádně blízcí. Je to poněkud podivný způsob, jak vám sdělit, že vás skutečně zbožňuje. Nechce vás trápit, jen žádá o upřesnění hranic.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (3 hlasy)
Přečtěte si také:
10 věcí, se kterými si rodiče nemusí dělat starosti
Jak mluvit s dětmi o sexu
Jak naučit děti usínat a spát
Test: Jak vychováváte své děti?