Menu
Úvod  › 

7 důvodů, proč nakupovat na farmářských trzích

Farmářské trhy jsou v kurzu. Pokud jste ještě nepropadli kouzlu farmářských nákupů, máme pro vás sedm důvodů, proč se vám výprava na farmářské trhy skutečně vyplatí.

Farmářské trhy, na kterých se prodávají výpěstky a produkty lokálních farmářů, slaví v poslední době obrovský úspěch. Šťavnatá zelenina, barevné ovoce, poctivé pečivo i skvělé maso. To jsou nejčastější důvody, proč lidé farmářské trhy navštěvují. Nepatříte zatím mezi jejich příznivce a přemýšlíte, proč se na ně vypravit a co vám vlastně oproti supermarketu mohu nabídnout? Možná si vyberete ten svůj mezi následujícími důvody, proč na farmářských trzích nakupovat:

Čerstvé produkty

Pravděpodobně tím nejpádnějším důvodem, který většinu zákazníků k nakupování na farmářských trzích vede, je nabídka čerstvých produktů v té nejlepší kondici. Farmáři obvykle prodávají zeleninu a ovoce (výjimkou jsou například uskladněná jablka atd.) bezprostředně po sklizni a tedy ve vrcholné kondici. Do karet vám, coby zákazníkovi, hraje skutečnost, že malí farmáři obvykle nemají skladovací kapacity na to, aby mohli prodávat své výpěstky a produkty s takovou časovou prodlevou, jako to dělají velké obchodní řetězce.

Sezónní produkce

Farmářské trhy vám nabídnou to nejlepší z aktuální sezóny a místní produkce. Navštivte farmářské trhy v Praze a zjistíte, že jejich nabídka je jiná než tak, kterou mají farmáři z Jižní Moravy. Na farmářských trzích můžete zkrátka ochutnat to nejlepší, co aktuálně dozrává, roste a zpracovává se.

Podpora lokálních farmářů

Boj lokálních, malých farmářů proti velkým obchodním řetězcům není jednoduchý a nákupem na farmářských trzích můžete podpořit snahu lidí, kteří se vrací zpátky ke svým kořenům.

Vyzkoušíte nové věci

Když budete mít oči otevřené a zbavíte se svých předsudků, můžete díky farmářským trhům objevit a ochutnat produkty, o jejichž existenci jste doposud neměli tušení. Nebo jste je míjeli, protože jste nevěděli, jak s nimi naložit. Farmáři vám ochotně poradí i se svými oblíbenými recepty a váš jídelníček bude tak rázem mnohem pestřejší i zdravější.

Je to zábava

Farmářské trhy mají zvláštní, rodinnou atmosféru a pokud je začnete navštěvovat pravidelně, pro řadu prodejců se stanete něčím jako starým známým. I kdybyste si měli koupit jen pár věcí, procházka mezi stánky s čerstvými produkty je zábava.

Pomůžete životnímu prostředí

Protože farmáři prodávají lokální produkty, které se nepřepravují přes půl zeměkoule, šetříte nákupem u lokálních zemědělců životní prostředí. Navíc farmáři obdělávají půdu za použití menšího množství hnojiv a dalších chemikálií.

Organický nákup

Farmářské potraviny neznamená to samé co bio potraviny, to znamená, že mohou být pěstovány za pomoci hnojiv. Na druhou stranu řada farmářů vám ochotně ukáže certifikát, že jejich produkty jsou skutečně organické. Obohatíte tak jídelníček o řadu zdravých položek.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Triky supermarketů: Jak vás nutí nakupovat
Ovoce a zelenina, které jsou při dietě tabu
8 chytrých triků, jak dostat do dítěte zeleninu