Menu
Úvod  › 

12 příznaků, že máte možná HIV

Máte pocit, že vás se týkat nemůže a navíc se v počátcích projevuje podobně jako chřipka. Následujících dvanáct symptomů vás může upozorňovat na to, že jste se stali hostitelem viru HIV.

Zhruba po měsíci až dvou se u čtyřiceti až devadesáti procent nakažených virem HIV projeví symptomy takzvaného retrovirálního syndromu (ARS), který má podobné příznaky jako chřipka. Nicméně někdy se HIV symptomy neobjeví ani několik let po nakažení. Vzhledem k tomu, že v časných stádiích HIV se často žádné příznaky neobjevují, jeden z pěti nakažených lidí vůbec netuší, že trpí HIV. Následující příznaky by vás však vždy měly varovat:

1. Horečka

Jedním z prvních symptomů ARS je mírná horečka, kolem 38 stupňů Celsia. Pokud se horečka objeví, obvykle je spojena s dalšími mírnými zdravotními potížemi, jako je únava, oteklé lymfatické uzliny a bolavý krk. Je to reakce na průnik viru do krevního oběhu, kde se začne obrovskou rychlostí množit. To vyvolá zánětlivou reakci imunitního systému.

2. Únava

Zánětlivá reakce namáhá imunitní systém také způsobí, že se budete cítit unavení a bez energie. Ochromující únava je typická nejen pro časná, ale i pro pozdní stádia HIV. Zpozornět byste měli, pokud jste byli zvyklí na nějakou míru námahy (například při sportu) a najednou jde vaše výkonnost výrazně a dlouhodobě dolů.

3. Bolavé svaly a klouby

ARS je často zaměně s chřipkou, mononukleózou, nebo jinou virovou infekcí. Mnoho se symptomů se totiž shoduje, včerně bolesti kloubů, svalů a oteklých lymfatických uzlin. Lymfatické uzliny jsou totiž klíčovou částí imunitního systému a otok se u nich objevuje v okamžiku, kdy tělo bojuje s infekcí.

4. Bolavý krk a bolesti hlavy

Spolu s ostatními symptomy je bolavý krk a bolest hlavy často přidružený k ARS. Pokud jste se před několika týdny dopustili riskantního sexu, rozhodně byste těmto příznakům měli věnovat pozornost.

5. Kožní vyrážka

Kožní vyrážka se objevuje v časných i pozdních stádiích HIV. Může mít podobu svědicích zarudlých skvrn na těle, které se často zaměňují s projevy alergií.

6. Nevolnost, zvracení, průjem

Od třiceti do šedesáti procent nakažených lidí má zkušenosti s krátkodobou nevolností, zvracením, nebo průjmem v častných stádiích nemoci. Později se objeví znovu, tentokrát jako důsledek léčby.

7. Úbytek váhy

Váhový úbytek se často vyskytuje v pozdějších stádiích nemoci jako důsledek dlouhotrvajícího průjmu, který nemoc obvykle provází. Často však dochází k váhovému úbytku i bez zjevných příčin.

8. Suchý kašel

Suchý kašel je často prvním signálem, že se s vaším tělem děje něco špatného. Zpočátku se často zaměňuje s alergickými projevy, ale postupem času se bohužel nelepší, ale spíše horší a trvá několik měsíců až let.

9. Noční pocení

Zhruba polovina nemocných HIV má zkušenosti s nočním pocením v prvotních stádiích nemoci. Noční (a později i denní) pocení je podobné návalům, které znají ženy v přechodu.

10. Změny nehtů

Další z příznaků již pokročilé HIV infekce představují změny na nehtech, jako je jejich deformace, třepení, nebo změny barvy (často se na nich vyskytují črné nebo hnědé linie).

11. Kvasinková infekce

V pozdějších stádií nemoci se často objevuje na těle i v ústech kvasinková infekce. S kvasinkovou infekcí v ústech je spojeno ztížené polikání.

12. Genitální opar

Genitální opar, ale i často se vyskytující opar na rtu může být příznakem ARS i pozdějších stádií HIV infekce.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Lupénka a její prevence
Překvapivé léky, které máte doma v kuchyni
Test: Onemocníte rakovinou?
Překvapivé věci, které vám způsobí infarkt
10 nejhorších jídel, která si dáváte každý den