Menu
Úvod  › 

Závislost na sexu: nemoc, nebo výmluva?

Podvedl jste ji a váš románek praskl? Můžete zkusit použít výmluvu Tigera Woodse o tom, že trpíte závislostí na sexu. Existuje ale skutečně závislost na sexu, nebo jde jen o fámu nahrávající nevěrným?

Mimomanželská aféra Tigera Woodce a přehlídka jeho údajných milenek byly skutečně tučným soustem pro všechny bulvární plátky. Do té doby byla závislost na sexu považována za výmysl nadržených puberťáků, ale najednou se z ní stal lékařský a seriózně diskutovaný pojem. První vlaštovky se závislostí na sexu se ale v show-bizu objevovaly už od roku 2000, kdy Michael Douglas oznámil, že uzavřel se svou manželkou dohodu, že za každou milenku, se kterou se vyspí, vyplatí pět milionů. Zpěvák Eric Benet zase podstoupil v 2003 sexuální léčbu poté, co se provalilo, že byl nevěrný své manželce, Halle Berry. 2008 byl osudovým rokem pro Davida Duchovny, který nastoupil na terapii závislosti na sexu. Dodělal to právě Tiger Woods, který závislostí na sexu omlouval svůj úlet.

Ženy nikdy neporozumí

Podle statistických průzkumů třiašedesát procent žen považuje závislost na sexu za výmluvu nevěrných mužů. Sexuologové ale přísahají, že závislost na sexu je skutečnou diagnózou a hned také vysvětlují, proč to ženy nikdy nemohou pochopit. Během vzrušení a sexu produkuje ženské tělo větší množství hormonu oxytocinu, který dělá ze sexu mnohem emotivnější záležitost. Pro muže je v důsledku hormonů sex více fyzickou záležitostí. Ženy tudíž nemohou závislost na sexu nikdy pochopit, protože si nic podobného nedokáží z principu fungování jejich těla vůbec představit. Jinými slovy, ženy mají fyziologickou ochranu, která v podstatě znemožňuje rozvinutí závislosti na sexu. Ostatně, podle statistik jsou víc než devadesát procent sexuálně závislých muži.

Kdo jsou muži, které závislost na sexu postihuje? Jde o jedince, kteří mají neobvykle intenzivní sexuální touhu a nezdravé zaujetí sexem, i přesto, že jim to přináší mnoho problémů. Pro většinu závislých je sex jen způsobem, jak vyplnit emocionální prázdnotu. Jejich závislost je vede k úletům na jednu noc, masturbaci, posedlostí internetovým pornem (a to i v případě, že mají dlouhodobý vztah s partnerkou, kterou milují). Všechny tyto sexuální aktivity stimulují dopaminová centra v mozku a poskytují uspokojení.

Podle sexuologů a psychologů je příčinou některých typů závislosti na sexu sexuální trauma, neurologické onemocnění, či porucha osobnosti.

Zákaz masturbace

Léčba závislosti na sexu probíhá podobně jako třeba léčba alkoholiků nebo narkomanů. Nejprve je nutné izolovat nemocného od sexuálních stimulů. Obvykle jde o izolaci trvající devadesát dní. Tak dlouhá je průměrná doba, než mozek přestane vyžadovat uspokojení založené pouze na sexu.

Stejně jako vyléčení alkoholici si už nikdy nesmí dát další drink, závislým na sexu je odepřeno sebeuspokojování. Při terapii se učí, že sex by měl být vždy citovou záležitostí a nikoli jen prostředkem uspokojení. Pacienti se učí zaměřovat se na smyslnost a nikoli sexualitu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Pravidla vztahu po závislosti na sexu
Jste závislí na sexu?
Závislost na pornu: Novodobá epidemie