Menu
Úvod

Půjčka bez doložení příjmu: vyplatí se či nikoli?

Jestliže jste někdy měli co dočinění se světem půjček, tak jistě víte, že v něm čeká plno nástrah, které na sebe berou podobu zavádějících pojmů a informací. Kdo je v tomto ohledu zběhlý a už má nějaký ten úvěr na kontě, tak tyto léčky hravě prokoukne, úplné nováčky však mohou pěkně zmást. Typickým příkladem jsou nabídky, které se prezentují jako “půjčka bez doložení příjmů ihned”. Jak to s nimi doopravdy je? Mohou se člověku vyplatit?

Příjem musíte doložit tak jako tak

Tyto typy nebankovních půjček jsou, podobně jako takzvané “půjčky bez registrů”, ve skutečnosti pouhou zkráceninou jejich skutečného názvu. Poskytovatelé se tímto způsobem jednoduše snaží prostřednictvím reklamy a vlastních webových stránek oslovit širší obecenstvo. Když se nad tím zamyslíte, tak je to docela logické. Proč by vám někdo půjčoval peníze, kdyby věděl, že mu je nebudete mít z čeho vrátit?

Smysl tohoto druhu půjček spočívá především v tom, že o nich žadatel nemusí informovat jeho zaměstnavatele. K doložení toho, že disponuje dostatečným příjmem k bezproblémovému splacení úvěru, mu totiž postačí výpis z bankovního účtu. U běžných úvěrů je totiž často potřeba potvrzení o příjmu vydané zaměstnavatelem, což spoustu lidí odrazuje, jelikož se za to, že jim chybí peníze, jednoduše stydí.

Vyplatí se nebo ne?

Půjčky “bez doložení příjmu” sice lidem ušetří starosti s tím, že by se se svou finanční situací museli svěřovat někomu v práci, ale také je to bude něco stát. Není to tak ve všech případech, ale ve většině z nich si bývá u těchto typů půjček RPSN o něco vyšší než u těch, kde k doložení příjmů potřebujete papír od zaměstnavatele. Neplatíte však pouze za svou diskrétnost, ale i za větší riziko, které na sebe bere daný poskytovatel. Ve skutečnosti totiž nemá žádnou jistotu, že stálý příjem skutečně máte.

Posouzení toho, zda je vybraný úvěr výhodný či nikoliv, tu ale probíhá úplně stejně jako v případě klasických úvěrů. Musíte si tedy zjistit, jaké jsou podmínky půjčky, její cena, nastavení splátkového kalendáře a především celková částka, kterou nakonec zaplatíte. Pokud vám podmínky vyhovovat nebudou, rozhodně se nenechte zatlačit do kouta. Přece jen jde o vaše peníze a budete to vy, kdo se při opoždění se splátkou dostane do problémů.

Jestliže vám však podmínky vyhovují a vy jste pevně rozhodnutí, že si půjčku skutečně vezmete, máte před sebou ještě jedno rozhodnutí, a to zda si peníze necháte poslat na účet nebo doručit kurýrem v hotovosti. Máte-li na spěch, pak vám asi bude vyhovovat spíše hotovost. Pokud totiž máte účet u jiné banky než váš poskytovatel, mohli byste na peníze čekat až do druhého dne. A jak všichni víme, datum splatnosti je na všech složenkách neměnné.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)