Menu
Úvod  › 

Pro muže: Co vypovídá váš sexuální život o vašem zdraví

Ztratili jste zájem o sex, máte problémy s erekcí, ejakulujete dřív, než vaše partnerka stačí mrknout, nebo vám otekly varlata? Zjistěte, co vám vaše tělo chce naznačit sexuálními problémy.

Situace č. 1: Nemáte zájem o sex.

Možná příčina: Nízká hladina testosteronu

Pokles sexuálního apetitu může zapříčinit celá řada faktorů: stres v práci, nedostatek spánku, nebo citové ochladnutí mezi partnery. Pokud vás ale nic podobného nepotkalo a přesto raději sledujete přihlouplý seriál v televizi místo toho, abyste propalovali prostěradla, na vině je možná nízká hladina vašich hormonů, přesněji řečeno testosteronu. Testosteron je jedním z nejdůležitějších metabolických mužských hormonů. Pokud je jeho hladina nízká, zvyšuje se tak významně riziko osteoporózy, diabetu typu 2, žilních onemocnění, nebo metabolického syndromu. A varovným příznakem může být právě nízké libido.

Situace č. 2: Nemáte zájem o sex, ani o cokoli jiného.

Možná příčina: Deprese (nebo léky na depresi)

Pokles zájmu o sex je klasickým příznakem klinické deprese. A bohužel užívání některých léků proti depresi má velmi podobný efekt. Pokud je absence vašeho zájmu o sex doprovázena poklesem vašeho zájmu o záliby, skleslostí, nechutenstvím, úbytkem na váze, nebo nespavostí, je nejvyšší čas na návštěvu nejbližšího psychologa. Jestliže už antidepresiva užíváte, konzultujte se svým lékařem možné vedlejší účinky a případnou změnu medikace.

Situace č. 3: Nedaří se vám udržet erekci.

Možná příčina: Kardiovaskulární problémy

Považujete se za relativně zdravého muže ve středních letech, možná maličko při těle, a najednou se u vás objeví problémy s erekcí. I když je to pro vás možná šok, v podstatě můžete svému tělu poděkovat, protože se vás tímto jemným upozorněním snaží varovat před akutním ohrožením, ve kterém se nachází vaše srdce. Možná jste to nevěděli, ale dvě třetiny mužů, kteří dostanou infarkt, současně také trpí erektivní dysfunkcí. Jestliže se u vás tedy podobná "lahůdka" objeví, okamžitě byste se měli vydat ke svému lékaři a nechat si změřit tlak i hladinu cholesterolu.

Situace č. 4: Vaše varlata vypadají skutečně divně.

Možná příčina: Rakovina varlat

Pokud se vaše partnerka zatváří zděšené poté, co se věnovala vašim varlatům, je něco špatně. Uvědomte si, že rakovina varlat většinou nemá žádné výrazné příznaky a hlavně zpočátku nebolí. Často se projeví pouze jako nebolestivá boulička nebo otok na jednom varleti, kterou může odhalit pohmatem vaše partnerka, nebo si můžete své slabiny vyšetřit sám. Není na škodu také zdůraznit, že v časných stádiích je rakovina varlat téměř stoprocentně léčitelná a čím dřív přijdete, tím větší jsou vaše šance. A mimochodem samovyšetření byste měli provádět v teplé sprše, kdy jsou vaše svaly uvolněné.

Situace č. 5: Ejakulujete příliš brzo.

Možná příčina: Zvýšená funkce štítné žlázy.

Než se vůbec stačíte v posteli rozkoukat, už je po všem? Předčasná ejakulace je většinou výsadou mladých zajíčků, ale pokud máte svá panická léta už dávno za sebou, měli byste se vážně zamyslet nad její příčinou. Pokud vyloučíte psychologické faktory, jako je nervozita a panická rozechvělost, je možné, že příčinou hy zvýšená funkce štítné žlázy. Předčasná ejakulace totiž může být jedním z jejích příznaků. Objednejte se proto co nejdříve na krevní testy, které vám ukáží, jak na tom vlastně jste.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nejlepší a nejhorší potraviny pro vaše libido
Sexuální průvodce: Jak si vybrat lubrikační gel
Test: Jaká je vaše sexuální osobnost?
Světem se šíří neléčitelná kapavka