Menu
Úvod  › 

Nástřih hráze: Jak se mu vyhnout

Nemůžete si po něm sednout, užít si sexu a některé ženy tvrdí, že je horší než celý porod. Nástřih hráze má prostě mezi ženami velmi špatnou pověst. Je nutné ho podstoupit a můžete se mu nějak vyhnout?

Epiziotomie, neboli nástřih hráze, je chirurgickým řezem směrem od vagíny ke konečníku. Jde o běžný zákrok, který porodníci provádějí už roky. Je nepochybně lepší variantou, pokud vás lékař při porodu nastřihne, než abyste se natrhla. Zatímco střih je rovnou ranou, která se hojí relativně rychle, trhliny mají tendenci srůstat živelně Výsledkem mohou být například gynekologické problémy, inkontinence, nebo problémy se sexem. Máte ale vůbec nějakou možnost nástřihu hráze předejít?

- Napište si do porodního plánu, že byste ráda rodila v jiných pozicích, než je klasický leh na zádech s nohama ve třmenech. Porod v této poloze zvyšuje riziko, že se natrhnete a svádí proto porodníka k tomu, aby vám udělal nástřih.

- Váš plán by měl zahrnovat požadavek na pomalý, kontrolovaný porod hlavičky dítěte. Poproste zdravotnický personál, aby vás vybízeli k tlačení, pokud možno mezi kontrakcemi. Tím zabráníte tomu, aby se hlavička drala ven příliš rychle a hráz se nestačila zvyšujícímu se tlaku přizpůsobit.

- Požádejte někoho z vašeho okolí (partnera, dulu, porodní asistentku, nebo sestru), aby vám na hráz přikládala teplé obklady, které pomáhají zvyšovat její pružnost a ulehčují napínání. Pokud máte oteklé pánevní dno a stydké pysky, pomohou vám naopak studené obklady.

- Ve 34. týdnu těhotenství byste měla začít provádět masáž hráze. Zvláště u prvorodiček může pravidelně prováděná masáž hráze snížit riziko nástřihu.

- Nepodceňujte roli zdravého a vyváženého jídelníčku. Pokud se budete v těhotenství zdravě stravovat, vaše pokožka bude v dobré kondici a bude mít dobrou elasticitu. Pomohou vám vitamíny A, E, K, a B komplex.

- Výzkum provedený v roce 2006 ukázal, že nutnost provést nástřih hráze výrazně klesá z porodů do vody.

Masáž hráze

O souvislosti s prováděním masáže hráze a menším rizikem nástřihu se vedou stále spory. Rozhodně nepočítejte s tím, že pokud budete pravidelně masírovat, zaručeně se nástřihu vyhnete. Nicméně odborníci se shodují, že pravidelná masáž hráze urychluje její hojení po případném nástřihu. Porodní asistentky zase tvrdí, že ženy, které praktikují masáž hráze denně po dobu minimálně šesti týdnů, rodí rychleji. Pokud to chcete zkusit, pomohou vám následující tipy:

- Důkladně si umyjte ruce a stříhejte nehty. Sedněte si na teplé pohodlné místo (ženy si většinou pochvalují masáž ve vaně) a v polosedu roztáhněte široce nohy.

- Pro prvních několik masáží použijte malé zrcátko, abyste viděla, co vlastně masírujete.

- Naneste si na vaše prsty a na okolí hráze masážní olej.

- Vsuňte palce (případně palec a ukazováček) co nejhlouběji do pochvy a tlačte hráz směrem ke konečníku i do stran. V jejím napínání byste měla pokračovat do té doby, než ucítíte mírné pálení nebo brnění.

- Masáž provádějte od čtyřiatřicátého týdne denně přibližně čtvrt hodiny denně.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Pětisekundový průvodce porodem
Test: Jak se změní vaše tělo po porodu?
Epidurál při porodu: ano, nebo ne?
Proč porod tolik bolí?
Proč musíte cvičit svaly pánevního dna