Menu
Úvod  › 

Jak přežít jeho výpověď

Vyhodili ho z práce, teď sedí doma, nic pořádného nedělá a jen si stěžuje, jaká se mu stala křivda. Jak se dá přežít situace, kdy váš partner přišel o práci?

Když se vědci zajímali o to, jak se začne chovat žena, když její manžel přijde o práci, zjistili, že polovina žen začne pracovat mnohem usilovněji, aby zlepšily nepříjemnou situaci. Méně než padesát procent začne požadovat po nezaměstnaném muži, aby jí více pomáhal s domácími pracemi, když má teď víc času. A přes čtyřicet procent žen s ním začne méně často spát.

Psychologové se shodují, že situace, kdy váš životní partner dostane výpověď, je skutečnou zkouškou odolnosti vašeho vztahu. Tato změna může otřást v základech vaším rodinným životem a mnohé věci změnit. Obavy, ztráta identity, strach z budoucnosti, zhoršení materiálního zázemí; to všechno působí negativně na vaši soudržnost. Navíc psychologové přišli na to, že nezaměstnaní muži jsou pro své manželky méně atraktivní, ztrácí k nim respekt, nebo se obávají o jejich duševní zdraví. Je to prý způsobené hluboce zakořeněnými vzorci, že muž je živitel rodiny a měl by domů přinášet alespoň nějaké prostředky na obživu. Když je potom tato role drasticky narušená výpovědí, mohou se dostavit právě tyto negativní pocity.

Ženy mají biologicky zakódováno, že muž obstarává materiální zajištění rodiny, kdežto žena se stará především o děti. Můžete cítit vztek, že váš muž nejenže nepracuje, ale ani vám neulehčuje práci v domácnosti, či nepomáhá s dětmi. Na druhou stranu jemu může připadat "nepatřičné" zapojit se do činností, které mu nikdy nepříslušely, ani je nedělal.

Jak tedy zvládnout situaci, kdy váš manžel přišel o práci?

1. Komunikujte: Základem úspěchu je komunikace. Dejte si vzájemně šanci ventilovat své obavy, vztek, frustraci. Jen když budete vědět, co toho druhého trápí, budete mu moci poskytnout. Stejně tak on bude mnohem lépe chápat vaše chování a reakce, když mu osvětlíte své pohnutky.

2. Věnujte se sama sobě. I když to vypadá, že veškerou péči a podporu by měl právě teď dostávat váš manžel (a možná se vás o tom snaží i přesvědčit), nezapomeňte se věnovat sama sobě, abyste byla dostatečně silná. Jen tak mu budete moci být dostatečnou oporou. Klidně si řekněte o podporu své rodině nebo přátelům a nemějte výčitky. I vy máte právo být unavená.

3. Vzpomeňte si, proč jste si ho brala. Co vás na něm přitahovalo? Je vtipný, skvělý táta, nebo fantastický v posteli? Sepište si seznam věcí, které se vám na něm líbí a v okamžicích krize se na tento seznam podívejte. Pomůže vám to překonat dočasnou ztrátu úcty k němu.

4. Začnete společně sportovat, nebo si najděte jiný koníček, který utuží vaše vztahy a poskytne vám nová témata k hovoru.

5. Svolejte rodinnou radu a domluvte se, jak byste mohli ušetřit peníze v současné složité situaci. Každý člen rodiny by měl přijít s návrhem, jak by mohl ušetřit on sám konkrétně. Zdůrazněte, že jste jeden tým, který se ocitl ve složité situaci, o jejíž řešení se musíte všichni přičinit.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Výpověď ohrožuje vaše manželství
7 situací, kdy dát výpověď
7 chyb, které děláte při změně zaměstnání