Menu
Úvod  › 

Divné signály, že máte migrénu

Domníváte se, že migrénu poznáte podle zoufalé bolesti hlavy? Omyl. Může se projevit i jinými, méně známými příznaky. Tady jsou.

Existují bolesti hlavy a pak existují migrény, které představují úplně jiný "level." Nicméně pokud si představujete migrénu jako úpornou bolest hlavu, jste na omylu. Migréna se nemusí bolestmi hlavy vůbec projevovat a přesto vás dokáže paralyzovat. Shromáždili jsme méně známé příznaky migrény:

Barevné skvrny

Barevné skvrny, kaňky, světlo, nebo jakési slepé body, kde nevidíte vůbec nic, jsou pro záchvaty migrény typické. Postižení lidé často popisují vizuální doprovody migrény tak, jakoby se před jejich očima rozhořel požár. Někdy se mohou tyto světelné "halucinace" postihnout pouze jedno oko.

Točící se pokoj

Celá řada lidí popisuje při migréně pocit, že s nimi pokoj pluje, nebo se přímo točí. Záchvat migrény je totiž spouštěn chemickými změnami v mozku a ty uvádí ve zmatek vnitřní ucho, které zodpovídá za rovnováhu. Pocit, že se s vámi pokoj houpe, nebo točí pak časti vede k pocitům na zvracení.

Brnění končetin

Právě změna v chemických procesech mozku vede také k tomu, že celá řada lidí při migréně trpí brněním končetin. Nervová zakončení v končetinách mohou být při migréně také v útlumu, což vede k pocitu necitlivosti a snížené pohyblivosti. Zvláštní bezdůvodné brnění či necitlivost končetin, která vás čas od času postihne, tak může být projevem záchvatu migrény.

Přecitlivělost na dotek

Máte pocit, jako byste měli kůži spálenou od slunce. Jakýkoli dotyk, nebo sebemenší tlak, je vám krajně nepříjemný. Je to kvůli tomu, že nervová zakončení jsou předrážděná a cévy extrémně rozšířené.

Ztuhlý obličej

Častým příznakem migrény jsou ztuhlé rty, jazyk a vůbec celý obličej, což ovlivňuje vaši schopnost mluvit či jíst. Můžete mít pocit, že máte "vyhozenou" čelist, nebo cítíte podobnou ztuhlost v obličeji, jako když vám dá zubař lokální umrtvení.

Odporný zápach

Vůně, které vám dřív nevadily, vám najednou přijdou odporné a nesnesitelné? Možná právě proděláváte záchvat migrény. Přecitlivělost na pachy je pro migrénu typická. A přitom může jít o pachy, které za normálních okolností vnímáte jako příjemné, jako například vůně pečeného koláče a podobně.

Citlivost na světlo

Řada lidí postižených migrénou popisuje stav, kdy musí ležet hodiny a hodiny v naprosté tmě, protože nesnesou jakékoli světlo a mají pocit, jako kdyby se jim do mozku zabodávaly tisíce jehliček. Jde opět o důsledek předráždění optického nervu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nenápadný zabiják: Příliš mnoho soli
Kocovina: Pravidla první pomoci
Bolest hlavy: Která z nich vás ničí?
Bolesti hlavy zvyšují riziko sebevraždy