Menu
Úvod  › 

Dítě a dudlík: Tipy, jak ho odnaučit

Už by se dávno mělo obejít bez něj, ale pořád se jej nechce vzdát. Jak přimět dítě, aby konečně odložilo dudlík. Přinášíme vyzkoušené tipy.

Uvažte jej na balónek

Společně s dítětem uvažte dudlík na balónek a vypusťte jej, aby mohl bydlet na obláčku. Nebo jej pošlete objevovat vesmír, záleží jen na vaší fantazii a založení vašeho dítěte.

Vyměňte ho za hračku

Touží vaše dítě po nějaké hračce. Kupte mu ji a udělejte výměnný obchod za dudlík. Dítě se jej bude mnohem snáze vzdávat, pokud uvidí protihodnotu.

Dudlíkový skřítek

Vymyslete si dudlíkového skřítka, kterému schováte dudlík pod polštář. Skřítek si jej v noci nenápadně odnese a nechá tam místo něj nějakou hračku, nebo sladkosti.

Věnujte ho miminku

Navštivte společně rodiče s malým miminkem a přesvědčte svého potomka, aby dudlík malému dítěti věnovalo. Řekněte mu, že miminko potřebuje dudlík víc než velký chlapeček (holčička). Děti na tento argument obvykle slyší.

Zašijte ho do plyšáka

Vezměte oblíbeného plyšáka dítěte, rozpárejte ho a společně do něj dudlík zašijte. Dítě tak bude mít pocit, že ho má stále nablízku.

Odevzdejte ho doktoru

Až půjdete s dítětem na obvyklou prohlídku k dětskému lékaři, domluvte se, že si od dítěte vezme dudlík. Lékař představuje pro dítě autoritu a bude si připadat důležitě.

Postupné odvykání

Nejprve mu dudlík ponechte pouze v autě a doma. Potom jen doma. V další fázi mu jej dávejte jen na spaní a v konečném stádiu s ním bude jen usínat. Postupem času by mělo být schopné obejít se zcela bez něj.

Stříhejte ho

Ustřihněte dudlíku špičku. Pro dítě tak ztratí přitažlivost a nejspíš jej zanedlouho odhodí samo.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Řeč těla vašeho dítěte: Co vám chce říct?
Dítě a hračky: Jaké vlastně potřebuje?
Boje mezi sourozenci: Jak jim zabránit
8 tipů, jak naučit dítě chodit na nočník
Test: Pro jakou práci se hodíte?