Menu
Úvod  › 

Co jíst, když je vám 30, 40, nebo 50 let

Když je vám dvacet, máte pocit, že budete věčně mladá a vaše tělo nic moc nepotřebuje. Jenže už o deset let později se k němu musíte začít chovat zcela jinak. V každém věku má vaše tělo jiné potřeby a vyžaduje jiné věci. Víte, co mu dát?

Můžete si sice říkat, že je vám tolik, na kolik se cítíte, ale pokud svému tělu nedodáte kvalitní živiny a věci, které potřebuje, brzy vám okolí začne tipovat mnohem víc, než máte napsáno v občance. Víte, co vaše tělo potřebuje, když vám je třicet, čtyřicet, nebo padesát let?

Když vám je třicet

Máte ještě stále energie na rozdávání, proto dokážete skloubit práci, děti, fitko i přátele. V tomhle věku byste klidně mohla získat zlatou medaili v dělání několika věcí najednou, protože v tom jste nepřekonatelná.

Potřebujete: Železo, kyselinu listovou a vápník. Denně potřebujete osmnáct miligramů železa, aby vám nehrozila anemie a váš imunitní systém fungoval tak, jak má. Pokud se v této době snažíte otěhotnět, rozhodně do svého jídelníčku zařaďte i kyselinu listovou. Denně byste jí měla zkonzumovat 400 mikrogramů, abyste snadněji otěhotněla a vyhnula se riziku vývojových vad, jako je například rozštěp páteře. Vápník je zase klíčovým faktorem pro vaše silné kosti, které po pětatřicítce začínají řídnout. Ženy od devatenácti do padesáti let potřebují přibližně 1000 mg kalcia denně, ale víc než polovina z nich jej svému tělu nedopřává.

Nejlepší jídla pro vás: Zásobte se cereáliemi, velkou službu vám prokáže také hovězí maso a luštěniny, v nichž je velké množství železa. Kyselinou listovou vás zase nadopují citrusové plody, chřest, nebo listová zelenina. Vaše kosti potom ocení nízkotučné mléčné výrobky, jako je například mléko, sýr, jogurt, cottage a další.

Když je vám čtyřicet

Vaše kariéra, vaše děti i vaši stárnoucí rodiče - ti všichni vás potřebují víc než kdykoli předtím. Na fitko už vám nezbývá moc času, jste ráda, že se občas dostanete na procházku a začínají se na vás lepit nadbytečná kila, jak se váš metabolismus zpomaluje.

Potřebujete: Vlákninu, draslík, vápník a výživná, nízkokalorická jídla. Váš metabolismus se v tomto období zpomaluje. A co víc; hladina cholesterolu a krevní tlak stoupá tím víc, čím víc se přibližujete k menopauze. Také stoupá riziko kardiovaskulárních onemocnění a diabetu typu 2. Denně byste měla zkonzumovat 25 gramů vlákniny a jídla bohat na draslík (potřebujete ho 4 700 miligramů denně), jako je celozrnné pečivo, ovoce a zelenina. Ty vás zasytí a přitom z nich nepřijmete příliš kalorií. Stále je velmi podstatný vápník, kterého byste měli zkonzumovat 1 000 mg za den.

Nejlepší jídla: Denně byste měla zařadit do svého jídelníčku tři porce celozrnných potravin, dva šálky ovoce a dva a půl šálku zeleniny. Snažte se omezit solení a soustřeďte se na pravidelný příjem nízkotučných mléčných výrobků.

Když je vám padesát

Znovu získáváte nad svým životem kontrolu. Jediné, co vás neposlouchá, jsou vaše hormony.

Potřebujete: B vitamíny, antioxidanty, vápník a vitamín D. Bez ohledu na to, jak vypadáte a jak se cítíte, vaše tělo prodělává velké změny, zejména kvůli menopauze. Hladina estrogenu klesá a zvyšuje se riziko kardiovaskulárních onemocnění, osteoporózy a dalších onemocnění spojených se zvyšujícím se věkem. Chraňte své srdce pomocí vitamínů B6 a B12 (potřebuje denně 1,5 miligramů B6 a 2,4 mikrogramů B12). Pokud potřebujete zmírnit nepříjemné projevy menopauzy, zařaďte do svého jídelníčku jídla bohatá na fytoestrogeny, což jsou estrogeny na rostlinné bázi, které zmírní nepříjemné návaly horka. Ty navíc také sníží riziko rakoviny prsu. Je nutné, abyste denně zkonzumovala 1 500 mg vápníku, který udrží v kondici vaše kosti (pokud chodíte na hormonální léčbu s estrogene, stačí jen 1 200 mg vápníku denně). A protože sedmdesát procent žen ve věku od padesáti do sedmdesáti let trpí nedostatkem vitamínu D, ujistěte se, že to není váš případ.

Nejlepší jídla: Vitamín B6 objevíte zejména v banánech, bramborech a granátových jablkách. B12 vás zase zásobí vejce, ryby a drůbeží maso. Antioxidanty dodáte svému tělu například v brokolici nebo růžičkové kapustě. Vaše oči ochrání lutein obsažený ve špenátu a od nepříjemných příznaků menopauzy vám uleví jablka, obilniny či sója.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Dieta pro návštěvnice restaurací
Test: Víte, kolik kalorií sníte?
Chutě na nezdravá jídla: Proč nemůžete zhubnout?
8 dietních jídel, po kterých ztloustnete