Menu
Úvod  › 

6 nejbizarnějších povolání historie

Představte si, že byste celý život strávili veslováním na válečné lodi, prodáváním lidí, nebo hlášením jmen kolemjdoucích lidí. Zveme vás na exkurzi po skutečně bizarních povoláních našich předků.

Připadá vám, že v současné době je stále těžší a těžší najít dobrou práci? Buďte ujištěni, že to vždy bylo stejné. Ani naši předci si nemohli příliš pískat a někteří z nich vykonávali skutečně podivuhodná povolání:

1. Nomenklator

Takzvaný nomenklator byl vlastně chodícím adresářem a kalendářem. Už se vám určitě stalo, že jste například na večírku potkali člověka, který se k vám nadšeně hlásil, a vy jste přitom neměli ani tušení, o koho se jedná. To se starým Římanům nemohlo přihodit. Měli k tomuto účelu k dispozici otroka, který jim hlásil jména a nacionále kolemjdoucích osob. Nomenklator byl dokonale obeznámen s tím, jak a zda je daná osoba důležitá, s kým se stýká a jaký je její rodinný stav.

2. Otrokář

Otrokář se živil prodáváním otroků. Většinou cestoval s armádou a snažil se získat co nejvíc zajatců, které by potom mohl prodat bohatým Řekům jako otroky. Stejně tak vykupoval od chudých rodičů "přespočetné" chlapce a dodával je do paláců jako milence, nebo je prodával rodičům, kteří mít děti nemohli. V současné době by se tomu říkalo obchodník s bílým masem.

3. Vestálka

Žena, která se chtěla stát vestálkou, neboli kněžkou starající se o věčný oheň v chrámu bohyně Vesty, musela být velmi mladá, krásná, bezdětná a především panna. Vestálky se zavázaly, že budou své bohyni sloužit třicet let a vzdají se zcela svého soukromého života. Do chrámu vstupovaly ve věku šesti let.

4. Zubař

Připadá vám zaměstnání zubaře jako zcela běžné a neškodné? Pak si představte ústa běžného Římana, který si nikdy nečistí zuby a valnou část svého života tráví bohatými hostinami a následným zvracením. A teď si představte, že k vám přijde s požadavkem, abyste mu ošetřili váček pod zubem.

5. Ochutnávač

Kdybyste byli zaměstnáni ve starém Římě jako ochutnávači, mohli byste si užívat všech možných pamlsků a delikates, na kterých si pochutnávali bohatí. Na druhou stranu byste s každým soustem dávali všanc svůj život. Vaší hlavní úlohou by totiž bylo sloužit jako test pro případná otrávená jídla a dát svůj život za císaře. Šance, že dříve nebo později natrefíte na otrávené jídlo, byla značně velká.

6. Veslař

Starověcí veslaři neměli vůbec nic společného s veslováním, které si čas od času dopřejete ve fitku, když si chcete zvýšit svou kondičku. Vzpomínáte si na scénu z romantického filmu Nezkrotná Angelika, kdy veslaři na pohání obrovskou loď v rytmu bubnování a s dřevěným roubíkem v ústech? Přesně taková byla i realita. Veslaři byli většinou otroci pracující jen za denní dávku jídla a pohánění k větším výkonům bičem a karabáčem.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
7 chyb, které děláte při změně zaměstnání
Z náročného povolání ztloustnete
Nejnebezpečnější povolání světa