Menu
Úvod  › 

Chcete si zachovat zdraví i během menstruace? Používejte tampony!

V české společnosti panují mýty ohledně používání tamponů. Zejména syndrom toxického šoku nebo hrozba infekce při zavádění této menstruační pomůcky odrazuje mnoho žen od toho, aby ji používaly. A tak zůstanou u vložek. Jenže ty jsou pro zdraví ženy během menstruace mnohem méně vhodné, než tampony. Ekologickou variantou tamponů pak jsou menstruační kalíšky. Pojďme se podívat, co dělá tampony vhodnějšími, než jsou vložky.

Tampon vstřebává menstruační krev ihned

Okamžité vstřebávání menstruační krve tamponem je hlavní důvod, proč má tampon mnohem lepší předpoklady pro zachování zdraví ženy i během menstruace. Jde o to, že tamponem vstřebaná krev nemůže tolik podporovat množení bakterií, jako volně sedící krev, která se zdržuje v klenbě poševní, když žena používá vložky. Tampon je totiž poměrně daleko od poševního vchodu.

Menstruační krev totiž nikdy neodteče z pochvy hned, díky klenbě a dalším záhybům se v pochvě zdrží poměrně dlouho. Tím mění pH pochvy na méně kyselé, což ve výsledku vede k rychlejšímu množení choroboplodných zárodků. Takže až si půjdete nakoupit menstruační pomůcky podle aktuálních akcí Billa letáku, kde je často najdete v příznivých cenových akcích, sáhněte raději po tamponech.

Vložka se pohybuje v prostoru zevního ústí konečníku

Další nevýhodou a také rizikem nošení vložky během menstruace je fakt, že vložka se neustále pohybuje v prostoru zevního ústí konečníku. To je místo, kde se trvale vyskytuje spousta nebezpečných střevních bakterií.

A těm se ve vložce s krví bude vždycky líbit. Jsou velmi agresivní, dokáží se rychle množit a také rychle „cestovat“. Ke vchodu poševnímu se dostanou mechanickou cestou pouhým posunutím vložky, o kterém ženy ani nevědí. A zde mají cestu otevřenou, v ústí pochvy v klenbě poševní na ně navíc čeká loužička krve a méně kyselé prostředí, než které je nutné pro zastavení jejich množení, takže jsou tu vyloženě vítány.

Je nutné zvolit správný tampon

Až půjdete nakoupit do Penny Marketu, kam vás díky mnoha výhodným cenovým akcím a spoustě českého zboží jistě naláká Penny leták, zastavte se i u regálu s menstruačními pomůckami. A vezměte minimálně jedno balení od každé intenzity krvácení, respektive kapacity tamponů (poznáte ji podle zobrazených kapek, stejně jako u vložek).

Nemá smysl používat po celou dobu menstruace například jen nejsilnější tampony. V době nejsilnějšího krvácení ano, později však budou stačit tampony slabší. Většina žen mívá vysledovaný průběh své menstruace, tak předem odhadne intenzitu krvácení v budoucích maximálně osmi hodinách, po kterých se doporučuje tampon vyměnit.

Správné zavedení tamponu je základem úspěchu

Tampon je nutno správně zavést. Bude to vyžadovat trochu tréninku, ale úspěch se jistě brzy dostaví. Pro první zavádění je vhodné pořídit tampony s aplikátory. Díky tomu si zvyknete na polohu tamponu, která je při správném zavedení až v horních dvou třetinách pochvy. Až budete zavádět tampony ručně, už budete schopná odhadnout, zda jste jej umístila správně.

Proč má být tampon až nahoře? Protože zde už nejsou nervová zakončení pro vnímání tlaku. Tampon tedy nebude obtěžovat. A hlavně: krev se bude vstřebávat téměř ihned poté, co opustí dělohu. Správně zavedený tampon nenechá menstruační krvi žádný zbytečný prostor k tomu, aby se usazovala v poševních klenbách. A to je hlavní smysl používání menstruačního tamponu.

Upřednostněte mléčné bakterie

K dostání jsou i tampony s obsahem mléčných bakterií. Ty během doby zavedení v pochvě uvolňují ochranné mléčné bakterie, které dokáží udržet lepší pH pochvy i během krvácení a výrazně se podílejí na udržení zdraví ženy během celé menstruace.

Zatímco běžné tampony se doporučují vyměňovat nejpozději po osmi hodinách, ty s mléčnými bakteriemi může mít žena zavedeny až na deset hodin. Je evidentní, že na noční použití by měly být tampony s mléčnými bakteriemi v podstatě samozřejmostí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)