Menu
Úvod

Znamená záznam v registru dlužníku stopku pro vaši hypotéku?

Je dostupná hypotéka, když máte záznam v registru?

Plánujete hypotéku, ale máte záznam v registru? V některých případech nemusí být problém. Jsou však i situace, kdy naopak ano!

Možná si říkáte, že člověk, který má záznam v registru dlužníků, musí být pěkný gauner, který dluží alespoň statisíce. Ale o to více se budete divit, jak snadno se tam můžete dostat i vy. Stačí jedna pozdě zaplacená faktura u operátora, přečerpaný kontokorent nebo třeba opožděná splátka úvěru. Až už můžete mít vroubek.

Může vám takový záznam způsobit problémy při žádosti o hypotéku? Je hypotéka s dluhem vůbec realizovatelná nebo to máte rovnou odpískat? Pojďme se na to trochu blíže podívat.

Není dluh jako dluh

Pokud se ukáže, že máte v registru záznam, ještě to není důvod k panice. Pokud se jedná skutečně o nějaký drobný problém ohledně pozdě zaplacené faktury na několik stovek korun, pak se potíží v podstatě nemusíte obávat. Jde-li však o to, že delší dobu nesplácíte jiný bankovní úvěr nebo vám váznou velké platby třeba na alimentech, pak máte docela problém. Hypotéka se vám v takový moment vzdálila v nedohlednu. Finanční instituce se jen velice neradi pouštějí do spolupráce s člověkem, který má se včasným placením potíže.

Nesnažte se mlžit

Řada klientů si velice naivně myslí, že se jim podaří záznam nějak utajit. Pokouší se o to různými více či méně vynalézavými způsoby, ale jen málokdy má jejich počínání úspěch. Pokud navíc bude odhaleno, zavřou si cestu k hypotéce téměř na jisto. Banky mají přístup do řady registrů a seznamů a mají rozsáhlé databáze, ve kterých si vzájemně sdílí informace o bonitě klientů.

  • Bance nikdy nelžete, většinou se to provalí.
  • Poskytujte úplné informace a detaily, které situaci vysvětlí.
  • Připravte si doklady, které dokládají vaši verzi příběhu.

Raději se tedy snažte záznam objasnit a vysvětlit než ututlat. Je pravděpodobnější, že k vám banka bude shovívavá. Většina bank dnes záznamy posuzuje individuálně případ od případu a je možné, že váš záznam se podaří objasnit k vaší spokojenosti.

Rada nad zlato

Chcete-li mít jistotu, že nebudete při jednání s bankou ztrácet čas, můžete si nechat poradit. Dobrou možností jsou internetové aplikace, které vám hypotéku vypočtou a pomohou vám vybrat vhodnou finanční instituci. Hypotéka kalkulačka vám poskytne souhrnný přehled nabízených možností a jejich výhody i nevýhody. Dále je také možné setkat se s finančním poradcem, který se na trhu hypoték dobře orientuje. Ten vám pomůže vyhodnotit vaši konkrétní situaci a poradí, jak postupovat v případě, že vás nějaký záznam trápí. Je lepší řešit věci dopředu, než být pak nemile překvapeni, když vám hypotéku zamítnout pár dní před podpisem kupní smlouvy.

V každém případě nemusí záznam v registru automaticky znamenat stopku. Jde o to vše pečlivě vysvětlit a snažit se najít řešení, které je výhodné jak pro vás, tak i pro banku. Finanční instituce pouze potřebují mít jistotu, že se jim jejich peníze vrátí zpět.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)