Menu
Úvod

Odpad ze skartovačky jako materiál pro tvoření?

Pokud si pořídíme skartovačku, musíme počítat s tím, že začneme produkovat i určité množství papírového odpadu. Kam ho můžeme vyhodit a jak jinak jej lze využít, pokud ho v popelnici nechat nechceme?

Kam vyhodit odpad ze skartovačky

Proužky ze skartovačky můžete vyhodit do modrého kontejneru na papír. Alespoň pokud nejsou silně znečištěné.

Pokud vaše skartovačka umí kromě papíru likvidovat i CD, DVD nebo diskety, zůstanou po skartaci plastové zbytky. Ty můžete vyhazovat do směsného odpadu. Ve větším množstvím už byste je však měli likvidovat odvozem na sběrný dvůr.

Možnost recyklace v tuzemsku neexistuje a je pravděpodobné, že se v čase tato média přestanou jednoduše používat, tudíž se do překonané technologie nebude investovat a této možnosti se nedočkáme ani v budoucnu.

Pokud byste tak chtěli DVD nebo CD recyklovat, neuspějete, jediným řešením je právě je vyhodit. Papírové proužky však ještě využívat můžete. Jak?

Miska či jiná nádoba

Odpad je možné i znovu zužitkovat a vytvořit si z něj něco zajímavého. Vyrobte si třeba vlastní květináč nebo misku, kterou využijete na další výtvarné pokusy. Ať už si ponecháte prostor pro kreativitu vy sami nebo se vrhnete na tvoření s dětmi.

Potřebovat budete jen příslušnou nádobu, papírovou drť, potravinovou fólii a lepidlo na tapety. Stačí nádobu obalit folií a podle tvaru položit nejprve první vrstvu papíru namočenou v lepidle. Následně obalujeme do několika vrstev již suchého papíru a necháme uschnout.

Výplň do sedacího vaku

Zaujaly vás sedací vaky a pytle? Pokud máte šikovné ruce, nemusíte je za několik set korun kupovat. Jednoduše si ušijete svůj vlastní, coby výplň je možné použít právě odpad ze skartovaček.

Výhodou tohoto materiálu je to, že neplstnatí. Navíc je vhodný pro alergiky. Náplň z papíru nemohou napadnout roztoči nebo hmyz na rozdíl od přírodních materiálů. Musí se však jednou za čas doplnit, což by ale neměl být problém, pokud dokumenty skartujete pravidelně.

Výplň do krabic

Odesíláte alespoň občas balíčky a potřebujete uvnitř obsah důkladně zajistit, aby se během přepravy k adresátovi nepoškodil?

Báječně vám k tomu poslouží právě papírová drť ze skartovačky. Tou můžete jednoduše krabici vyplnit. Oproti například oblíbené bublinkové folii se jedná o mnohem ekologičtější řešení. Pokud půjde o střiž kartonovou, můžete navíc očekávat i spolehlivou fixaci těžšího zboží.

Papírové brikety

Hromadí se vám doma nevyužité papíry ze skartovačky, ale také například velké množství papírových letáků? Můžete je užitečným způsobem dále spotřebovat.

Vyrobit se z nich totiž dají papírové brikety vhodné na topení v topidlech pro tuhá paliva. Na brikety se hodí hlavně kartony a novinový papír, použít však pro tento účel můžete prakticky jakýkoliv papír, včetně toho balicího. Negativní vliv na životní prostředí údajně nemá.

Mírnou nevýhodou je, že ke zpracování papíru potřebujeme lis. Někteří kutilové jej však nahrazují i pákovým kráječem na bramborové hranolky, který mají doma.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.67/5 (3 hlasy)