Menu
Úvod  ›   ›   › 

7 rad, jak rychleji otěhotnět

Rozhodla jste se, že právě teď je ten pravý čas na to, abyste otěhotněla. Jenže se vám stále nějak nedaří. Tady je sedm tipů, jak zvýšit své šance na otěhotnění.

"Když jsme se s partnerem po pětiletém vztahu rozhodli pro dítě, byli jsme přesvědčení, že se mi musí podařit otěhotnět během jednoho, maximálně dvou měsíců," říká sedmadvacetiletá Petra K. "Ani jeden z nás neměl žádné zdravotní problémy, jsme oba mladí a neviděli jsme v otěhotnění absolutně žádný problém. Jenže už se snažíme osmý měsíc a stále bez úspěchu. I když mi můj gynekolog tvrdí, že se podobné situace řeší až po roce snažení, vůbec mě to neuklidňuje. Nenapadlo by mě, že v mém věku budeme mít problém s otěhotněním."

Podobnou zkušenost jako Petra má stále více žen. Rozplánují si svůj život do posledního detailu a "výrobu" dítěte pojmou stejně zodpovědně a se stejnou vášní jako svou kariéru, jenže najednou s překvapením zjistí, že otěhotnět nebude tak jednoduché, jak původně předpokládaly. Psychologové upozorňují na to, že právě v tomto okamžiku se ocitá řada žen poprvé tváří v tvář skutečnosti, že ve svém životě nemohou kontrolovat všechno. Mají pocit, že jako ženy selhaly a nebyly schopné splnit "své poslání".

Přitom je však otěhotnění souhrou celé řady okolností, v nichž hraje nezastupitelnou roli i psychika ženy.

Těhotenský test

Sedm tipů, které mohou zvýšit vaše šance na úspěšné otěhotnění:

  1. Dokonalá příprava - Předtím, než se začnete doopravdy snažit o otěhotnění, vsaďte na prevenci. Nechte si od svého lékaře nebo lékárníka doporučit vitamínové doplňky vhodné pro ženy, které se snaží otěhotnět. Velkou službu vám prokáže také kyselina listová, kterou můžete začít užívat už před otěhotněním. Ta snižuje riziko vrozených defektů u dítěte a chrání plod například před rozštěpem páteře. Odborníci doporučují užívání vitamínů už před početím, můžete tak ovlivnit své skryté zdravotní problémy a zajistit si bezpečnější těhotenství.

  2. Poznejte svůj cyklus - Sexuální gramotnost je základ. K tomu, aby se vaše šance na otěhotnění zvýšily, je naprosto nutné porozumět svému cyklu. Největší pravděpodobnost otěhotnění nastává při ovulaci. Naučte se rozeznávat symptomy ovulace, mezi které patří například změny poševního hlenu (je jakoby více vodnatý) i v jeho sekreci. Ovulaci může také provázet bolest na jedné straně podbřišku. Pokud si pravidelně měříte a zaznamenáváte teplotu, v průběhu ovulace zaznamenáte její výkyv.

    Termín ovulace je u každé ženy individuální a odvíjí se od délky cyklu. Jestliže je délka vašeho cyklu průměrných osmadvacet dní, ovulace nastává velmi pravděpodobně po čtrnácti dnech od začátku poslední menstruace. Většina žen má však cyklus delší nebo kratší, než je průměr. Dalším problémem je užívání antikoncepce, která délku cyklu upravuje na optimálních dvacet osm dní, takže mnoho žen v podstatě netuší, jaká je jejich přirozená délka cyklu. Někdy je tedy nutné několik měsíců počkat, aby menstruační cyklus upravil na svou přirozenou délku. Stejně tak u některých žen po dlouhodobém užívání antikoncepce trvá několik měsíců, než znovu začnou ovulovat.

  3. Nedělejte si hlavu s polohou - I když existuje spousta mýtů ohledně nejlepší sexuální polohy, ve které se vám zaručeně podaří otěhotnět, jsou to pořád jen mýty. Nikdy žádný výzkum neprokázal, že by misionářská poloha byla pro otěhotnění lepší než poloha, kdy je žena nahoře, jak se často tvrdí. Dosažitelnost děložního čípku pro partnerovy spermie není polohou při sexu nijak ovlivněná. Je sice pravda, že otěhotnění je méně pravděpodobné při sexu vestoje, ale v tomto případě jde čistě o záležitost gravitace, protože větší část spermatu z pochvy vyteče. U "klasických" sexuálních poloh však podle gynekologů není v pravděpodobnosti otěhotnění rozdíl.

  4. Po sexu si lehněte - Nejspíš jste o tom už slyšela; pokud chcete otěhotnět, zůstaňte po sexu ležet s nohama nahoře. Jenže i v tomto případě jde o pověru. Gynekologové sice doporučují zůstat několik minut po sexu ležet, aby sperma okamžitě nevyteklo z pochvy, ale není nejmenší důvod, proč byste měla dávat nohy nahoru. Rozhodně však není moudré dát si okamžitě po sexu sprchu.

  5. Nepřežeňte to - I když budete mít sexuální frekvenci podobnou králíkům a během ovulace budete souložit několikrát denně, nezajistíte si tím početí. I když se vám to může jevit jako dobrý nápad, pokud muž ejakuluje příliš často, počet spermií se snižuje. Spermie mohou ve vaší vagíně přežít až dvaasedmdesát hodin po styku, nemusíte tedy provozovat sex každý den ovulace a přesto je vaše šance na početí vysoká.

  6. Pozor na stres - Příliš intenzivní snaha o otěhotnění může být značně stresující a stres může zase negativně ovlivnit vaší ovulaci. Navíc může být také příčinou sexuálních dysfunkcí u mužů. Četné výzkumy prokázaly, že šance na početí se zvyšují tím víc, čím nižší je hladina stresu. Schopnost otěhotnění také snižuje přílišná konzumace alkoholu.

  7. Dodržujte zdravý životní stylSportování a pohyb je vynikající věc, ale pokud se snažíte o dítě, snažte se sportovat umírněně. Příliš mnoho sportu a cvičení může být příčinou toho, že neovulujete. V důsledku příliš intenzivního cvičení totiž může vyslat vaše hypofýza vaječníkům signál k zastavení ovulace. Pokud cvičíte hodinu a více každý den v týdnu a nedáte svému tělu čas na regeneraci a zotavenou, možná jste právě objevila příčinu svých problémů s početím.

    To samozřejmě neznamená, že byste měla ze dne na den přestat cvičit a soustředit se jen na svou snahu otěhotnět. Stačí ubrat na intenzitě. Příliš intenzivní zátěž organismu se obvykle projeví nepřirozeně krátkým nebo naopak dlouhým menstruačním cyklem, který vás pozoruje na to, že byste měla zvolnit.

    Kromě pohybového režimu se zaměřte i na svůj jídelníček. Například dieta je pro ženy, které se snaží otěhotnět, skutečně dvousečnou zbraní. Pokud jste obézní a hubnete, vaše šance na otěhotnění se zvyšují, protože se vám upraví i menstruační cyklus. Na druhou stranu pokud jste příliš hubená, budete mít s početím problémy, protože se tak menstruační cyklus naopak naruší.

    Vaší plodnost také negativně ovlivňuje kouření. Osmdesát pět procent žen otěhotní během jednoho roku poté, co se začaly snažit o početí. Pokud vaše snažení trvá déle než rok, měla byste rozhodně podstoupit spolu se svým partnerem odborná vyšetření a případně léčbu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Těhotenství