Menu
Úvod  › 

10 způsobů, jak zhubnout a zpevnit si postavu chůzí

Při honbě za dokonalou postavou se nemusíte nutně potit ve fitku, nebo při běhání. Stejně dobře vám poslouží i obyčejná chůze. Jen musíte vědět, jak na to.

1. Udělejte si pořádek v hlavě.

Předtím, než uděláte první krok, nahlédněte sami sobě do hlavy a odhadněte, na jak dlouhou trasu a v jakém tempu se dnes cítíte. Nesnažte se své tělo "zlomit přes koleno" a raději mu naslouchejte. Jestliže jste vyčerpaní, zvolte pohodovější terén a kratší trasu s tím, že si pořádně "naložíte", až budete zase ve formě.

2. Jděte ven.

Místo toho, abyste chodili či klusali na pásu v posilovně, vyrazte ven do skutečného terénu. Chůze venku je vždy náročnější, spálíte při ní více kalorií a posílíte více svalových skupin. Nezříkejte se proto venkovního tréninku.

3. Nepodceňte přípravu.

I když vám chůze může připadat jako úplně primitivní pohyb, který už jsme si osvědčili přibližně v prvním roce věku a není ho už dál kam rozvíjet, pokud nemáte kvalitní svalový základ, není tomu tak. Chůze v rychlém tempu a náročnějším terénu vyžaduje určitou fyzičku a určité množství svalů. Nepodceňujte proto posilovací přípravu, do které byste měli rozhodně zapojit i svaly horní poloviny těla.

4. Zapomeňte na hudbu.

I když vás to svádí, abyste si s sebou na sportovní procházku vzali sluchátka, odolejte svému nutkání. Posloucháním hudby se při chůzi pouze rozptylujete a nemůžete se adekvátně soustředit na své pohyby.

5. Soustřeďte se na dech.

Stejně, jako kdybyste se chystali na hodinu jógy, prodlužte a prohlubte před začátkem sportovní procházky svůj dech. Dávejte si pozor na to, abyste se nadechovali nosem a nikoli ústy a rytmus vašeho dechu korespondoval s rytmem vaší chůze.

6. Vsaďte na vizualizaci.

Soustřeďte se v duchu na ty svalové skupiny, které chcete při chůzi posílit. Představte si například, jak při správně provedené chůzi pracují břišní, zádové, či hýžďové svaly. Může se vám to jevit jako nepodstatný detail, nicméně vizualizace značně zlepšuje techniku a vede k rychlejším výsledkům.

7. Najděte si dobré boty.

Nebude to jednoduché, ale skutečně existují boty, které vašemu chodidlu poskytnou dostatečnou oporu, bude s vám v nich pohodlně chodit a dokonce ještě možná budou i dobře vypadat.

8. Orientujte se na cíl.

Mějte před sebou jasný cíl. Může to být například absolvování pochodu proti rakovině, nebo pochod Praha - Prčice. Když před sebou budete mít konkrétní cíl, zvýší se i vaše motivace.

9. Zkuste chůzi naboso.

Jakmile je to trochu možné, zkopněte boty a vyšlápněte si naboso. Chůzí po trávě nebo písku ulevíte svým chodidlům, spálíte mnohem víc kalorií, zlepšíte svou rovnováhu, posílíte svaly na nohou (dokonce i ty, které normálně příliš nepoužíváte - jako jsou například svaly kolem kotníků).

10. Dopřejte si intervalový trénink.

Intervaly zařaďte i do své sportovní procházky a střídejte tempo jednotlivých úseků od volné chůze až po velmi rychlou chůzi, která je vlastně předstupněm klusu. Spálíte tak mnohem víc kalorií a zapojíte více svalových skupin.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak zůstat fit celé léto
Chůze je ideální metodou hubnutí
Nordic Walking: Průvodce pro začátečníky
8 důvodů, proč více chodit
Rychlá chůze je stejně účinná jako běh
Víte, kolik denně nachodíte?