Menu
Úvod  ›   › 

Pravda a mýty o depresi a sebevraždách

Deprese je častější než AIDS, rakovina a cukrovka dohromady, ale stejně o ní většina lidí nic moc neví. Co je pravda a co mýtus z toho, co se říká o depresích a sebevraždách?

MÝTUS: Sebevraždy vrcholí o prázdninách

Existují sice skutečně jistá období v roce, kdy jsou sebevraždy častější než jindy, ale všeobecně obviňované zimní prázdniny mezi ně nepatří. I když si většina lidí myslí, že nejrizikovější z hlediska sebevražd je zima, právě v prosinci je počet sebevražd jeden z nejnižších, naopak vrcholu dosahují sebevraždy na jaře. Není jasné, co tento zlom způsobuje, ale předpokládá se, že s přílivem energie na jaře lidé získávají energii skoncovat se životem.

PRAVDA: Sebevražedné pokusy stoupají spolu s nadmořskou výškou

V čím vyšší nadmořské výšce se nacházíte, tím víc stoupá riziko sebevraždy. Studie ukázali, že například ve dvou tisících metrů nad mořem je počet sebevražedných pokusů o sedmdesát procent vyšší než u lidí, kteří žijí na úrovni mořské hladiny. Vědci předpokládají, že k většímu riziku přispívá menší hustota zalidnění a také nižší hladina slunečního záření.

MÝTUS: Nejohroženější jsou teenageři

I když sebevraždy teenagerů jsou vděčným tématem černých kronik, zdaleka nepatří mezi nejohroženější věkovou skupinu. Vysoké riziko sebevraždy je zejména u mužů ve věku vyšším než pětaosmdesát let, u kterých připadá téměř padesát sebevražd na sto tisíc lidí. Ve zbytku populace připadá jedenáct sebevražd na sto tisíc lidí. U teenagerů je sice poměrně hodně sebevražedných pokusů, ale relativně málo dokonaných sebevražd.

PRAVDA: Běloši páchají sebevraždu častěji než ostatní

Sebevraždy jsou mnohem častější mezi bělochy než mezi černochy, asiaty, nebo hispánci. Nikdo zatím nemá uspokojivé vysvětlení, proč tomu tak je, ale vědci předpokládají, že vysoký počet sebevražedných pokusů bude mít zřejmě souvislost s menší společenskou a rodinnou podporou, která se bělochům, ve srovnání s odstaními rasami, dostává. V počtu sebevražedných pokusů se mohou bělochům rovnat už jen Indiáni.

MÝTUS: Deprese je vždy příčinou sebevraždy

Je pravdou, že dva ze tří lidí, kteří spáchají sebevraždu, trpí depresí, nicméně velmi významnou roli hrají při sebevražedných pokusech i konzumace alkoholu či dalších návykových látek. Deprese je psychiatrickou diagnózou, která stojí za dvacetkrát větším rizikem sebevražedných pokusů. Nicméně není zdaleka jedinou příčinou sebevražedných tendencí.

PRAVDA: Depresí často trpí spisovatelé

Kreativita, deprese a sebevražedné tendence spolu velmi často souvisí. Není příliš velkým překvapením, že v historii řada kreativních lidí trpěla duševním onemocněním. Depresí trpěl například Charles Dickens, John Keats, Ernest Hemingway nebo například Tennessee Williams.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nejnešťastnější dny v roce
Nejlepší den na sebevraždu? Středa!
Nejdepresivnější povolání světa
7 signálů, že se člověk chystá spáchat sebevraždu