Menu
Úvod  › 

Dětské kňourání: Jak ho stopnout

Fňuká, kňourá, popotahuje a ničí vám tím nervy. Proč to děti vůbec dělají a co s tím můžete dělat vy?

Až budete chtít někoho mučit, nasaďte na něj kňourající dítě a odřízněte mu únikovou cestu. Už za pár minut se můžete vsadit, že dotyčný poleze po zdi, protože jen těžko najdete otravnější zvuk než neutuchající dětské kňourání a fňukání. Znají ho důvěrně všichni rodiče a snaží se proti němu bojovat všemi prostředky. Důvody tohoto chování se liší podle věku dítěte a spolu s tím se liší také zbraně, které proti němu můžete nasadit. Inspirujte se:

Batolata

Proč to dělají: Batolata používají často kňourání a kňučení místo pláče. Odborníci tvrdí, že fňukání obvykle vrcholí v okamžiku, kdy je dítě už přetažené a jeho emoce se mu vymykají z rukou. Vzhledem k tomu, že nemá k dispozici dostatek slov, aby mohlo vyjádřit svou frustraci nebo nespokojenost, začíná kňourat. Jde o přirozený, i když mimořádně otravný, zvuk. Typickými spouštěči jsou hlad, únava, nebo nehoda a úraz. Jestliže tedy jdete s dítětem nakupovat před jeho poledním spánkem, o kňourací epizodu si přímo koledujete.

Jak to zarazit: Prvním a základním pravidlem je trpělivost v okamžiku, kdy jste vystaveni prvnímu náporu fňukání. Jakmile dítě začne kňourat, věnujte mu pár minut mimořádné pozornosti. Pochovejte ho, pomazlete, případně mu dejte malý pamlsek a poté se můžete případně vrátit k práci, kterou potřebujete dodělat. Spousta batolat vůbec netuší, proč kňourá, a trocha pozornosti navíc mu pomůže překonat momentální krizi. Můžete zkusit i jeho kňourání a pofňukávání nahrát a poté mu ho pustit, Až uslyší samo sebe, možná se jeho zvukové projevy zlepší.

Předškoláci

Proč to dělají: Stejně jako batolata, předškoláci (tedy děti mezi třetím a pátým rokem) mají velmi nízký práh frustrace. Navíc se ale v jejich životě odehrává celá řada změn a nových věcí; začínají chodit do školky, ocitají se na delší dobu bez rodičů, potkávají nové kamarády, možná se jim narodí i nový sourozenec. V tomto období má extra potřebu pozornosti a pokud ji nemá, vynucuje si ji kňouráním.

Jak to zarazit: Kňourání jednoduše stopnete tím, že odvedete pozornost dítěte někam jinam. Zkuste také fígl s miskou nebo hrnečkem. Podejte ho dítěti a řekněte mu, aby kňourání dalo do něj a vrátil se mu jeho původní hlásek. Nejspíš ho to pobaví a tato hra ho zaujme.

Mladší školáci

Proč to dělají: Když pomineme fňukání kvůli únavě nebo hladu, kňourají malí školáci nejčastěji v situacích, kdy nedostanou to, co chtějí, nebo když se nudí.

Jak to zarazit: Někteří rodiče nedají dopustit na "fňukací" pokoj, kam své nesnesitelné dítě na pár minut pošlou, dokud nezačne mluvit zase normálně. Kromě toho, že získáte odstup a vaše uši si odpočinou, dítě zůstane se svým kňouráním samo a bude mít možnost poslouchat se. Lépe tak pochopí, proč vám jeho fňukání vadí. Můžete také zkusit vybírat od dítěte za každé fňukání korunu z kapesného, dávat je kasičky a pak si ušetřený obnos společně užít.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak naučit děti usínat a spát
Test: Jak vychováváte své děti?
Děti a peníze: Základní pravidla výchovy
Jak ušetřit čas: Tipy pro zaměstnané matky