Menu
Úvod  › 

Ženy ukecanější než muži? Nesmysl!

Ženy žvaní a žvaní, zatímco muži mlčí a myslí si své. A jste si skutečně jisti? Nový výzkum odhalil, že ženy rozhodně nejsou ukecanější než muži. Staletý mýtus tak vzal zasvé.

Vědci se rozhodli prozkoumat nesmrtelné tvrzení, které je zároveň zdrojem řady anektod, ohledně legendární ženské ukecanosti. Odborníci z Northeastern University v Bostonu požádali respondenty, aby se zúčastnili dvanáctihodinového společného pracovního úkolu. Poté sledovali jejich interakci nejen při práci, ale i konverzaci při přestávkách na jídlo. Muži a ženy pracovali ve dvou oddělených skupinách.

Přítomnost, respektive využití přestávek na jídlo a společenské konverzace při nich, byla dobrovolná a ačkoli se jich zúčastnilo sto procent žen, z mužské skupiny využilo možnosti společensky si popovídat pohých čtyřicet procent.

I když však autoři výzkumu očekávali, že ženy budou výrazně aktivnější při společenské části konverzace, nebylo tomu tak. Ženy se verbálně projevovaly mnohem více v pracovní části úkolu, zejména při diskutování o dalších pracovním postupech a strategiích. A čím větší byla skupina pracovníků, tím více se ke slovu dostávali muži a tím více se verbálně projevovali.

Podle autorů výzkumu jsou ženy zvyklé mnohem víc spolupracovat a právě při pracovní spolupráci víc mluví. Oproti tomu muži mezi sebou spíše soupeří a právě v těchto situacích, kdy se potřebují před ostatními ukázat a "vytáhnout" zintenzivňují své verbální projevy. Rozhodně se tedy nedá říci, že ženy jsou ukecanější než muži. Závisí na situaci, ale obě pohlaví jsou na tom přibližně stejně.