Menu
Úvod  ›   › 

Žárlivost mezi sourozenci: Jak ji zvládnout

Přinesli jste si domů čerstvé miminko a starší dítě začíná dělat naschvály. Jak zvládnout žárlivost na mladšího sourozence? Řiďte se následujícími radami.

"Když se narodila Natálka, byly Nikolce tři roky a dokud bylo miminko v bříšku, pořád mluvila o tom, jak se na sestřičku těší," vypráví šestadvacetiletá Mirka. "Pak jsme ale samozřejmě všichni logicky skákali kolem Natálky a Nikola se začala chovat hrozně divně. I když předtím byla vzornou a šikovnou holčičkou, najednou se začala počůrávat, nechtěla jíst a vyžadovala, abychom ji krmili z flašky. Vygradovalo to tím, že se pokusila vytáhnout Natálku z postýlky a tvrdila, že ji jde vrátit do porodnice. Chválabohu jsme si toho všimli dřív, než ji stačila upustit."

Zkušenosti Mirky nejsou vůbec ojedinělé, protože žárlivost na mladšího sourozence je velmi běžnou záležitostí. Jak se s ní můžete poprat?

Přípravná fáze

"Je naprosto přirozené, pokud starší dítě žárlí na čerstvě narozené miminko. Doposud sedělo na trůně rodičovské přízně a pozornosti jako malé princátko a najednou má konkurenci, se kterou se musí dělit," vysvětluje rodinný terapeut Eduard Sobotka. "Cítí se odstrčené, zrazené a má pocit, že už ho rodiče nemají rádi. Nepodceňujte proto fázi, kdy ho můžete na příchod miminka připravit a ulehčit mu tak zvládnutí obtížné situace."

Dokud jste ještě těhotná, povídejte si s ním o tom, jak uvnitř vás miminko roste. Vyprávějte mu, co všechno budete dělat, až se narodí, nechte ho pohladit si vaše bříško a větší dítě s sebou můžete klidně vzít i na ultrazvuk, nebo mu ukázat ultrazvukové snímky. Je důležité, aby dítě pochopilo, že miminko není jeho nepřítel, ale kamarád, který potřebuje především ochranu a podporu.

Po porodu

Až se vrátíte z porodnice, snažte se starší dítě co nejvíce zapojit do péče o miminko. Bude se cítit důležitě a mít pocit, že se s ním stále počítá. I když samozřejmě pro vás není možné věnovat mu tolik času jako předtím, je důležité, aby cítilo, že s vámi může dál počítat. Svěřte miminko na chvíli do péče tatínka nebo babičky a jděte se starším dítětem na procházku, hrajte si s ním, povídejte, nebo dělejte cokoli jiného. Důležité je, aby vás mělo chvíli jen pro sebe.

"Velmi obvyklé je, že se starší dítě po příchodu mladšího sourozence vývojově vrátí dozadu," vysvětluje terapeut. "Takže například děti, které už zvládaly odložit plenky se najednou začnou znovu pomočovat. Začnou šišlat, odmítají jíst normální jídlo, opětovně vyžadují kojení, chtějí se chovat stejně jako miminko. Tím vším se snaží dosáhnout návratu do mladšího věku, v němž je aktuálně jejich mladší sourozenec a zajistit si tak pro sebe stejné výsady, jaké má on." Pokud se potýkáte se stejným problémem, nedejte na sobě znát, že byste něco zpozorovala. Nadávání, domlouvání, či trestání situaci jen zhorší. Jakmile se dítě s novou situací vyrovná, znovu se vrátí na svůj vývojový stupeň. Buďte tady pro něj a dávejte mu najevo, že ho máte ráda za každých okolností.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Chyby, které dělají čerství rodiče
Průvodce přežitím pro novopečené matky
Podpořte inteligenci svého dítěte
Sociální vývoj dítěte: Jaké bude dělat pokroky?