Menu
Úvod  ›   › 

Vztahové krize: Kdy je očekávat?

Zdá se vám, jakoby se ve vašem vztahu něco pokazilo bez zjevné konkrétní příčiny? Jde nejspíš o krizi, kterou musí projít každý vztah. Kdy máte očekávat další?

Stokrát si můžete říkat, že každý vztah je jiný, psychologové jsou už dávno přesvědčeni o tom, že všechny vztahy procházejí určitými zákonitostmi,a tou jsou i krize, které se objevují plus mínus ve stejném období. Kdy se tedy máte připravit na to, že zasáhnou i vás dva?

Jeden rok

První velká krize přichází, podle odborníků, přibližně po jednom roce vztahu. Je to údajně způsobeno skutečností, že z partnerů opadne prvotní zamilovanost a přestávají na sebe navzájem nahlížet skrz růžové brýle. Jí najednou začne vadit, že v noci chrápete a vy si zase najednou s překvapením všimnete, že její křečové žily jsou mnohem výraznější, než se vám původně zdály. Pokud spolu zvládnete pokračovat i po roce, můžete si být jisti, že váš vztah stojí na pevnějších základech, než je pouhá zamilovanost.

Tři roky

Váš vztah teď čelí náporu každodennosti a monotónnosti. Těžko budete oba hledat sílu a energii, abyste vymýšleli stále nové věci a ozvláštňovali svůj vztah. Záleží na vás, jak se s tlakem stereotypu vyrovnáte. Začnete-li ho vnímat jako nudu, nebo jako projev intimity a stálosti. Je pravděpodobné, že vás začnou rozčilovat věci, které jste dosud vnímali jako standardní součást každodenního života. Právě teď začnete oba registrovat i jiné příslušníky opačného pohlaví a zvyšuje se riziko potenciální nevěry.

Pět let

Zvládli jste a překonali tříletý nápor stereotypu, jenže budete muset překonat ještě jeden po pěti letech. Psychologové upozorňují, že po pěti letech trvání vztahu dále vzrůstá pravděpodobnost nevěry, protože partneři mají pocit, že už jim ten druhý nemá v podstatě nabídnout co nového.

Sedm let

Sedm let je magická hranice. Rčení: buď se vezmete, nebo rozejdete, je víc než pravdivé, potvrzují odborníci. Váš vztah potřebuje nové impulsy a podněty, jinak stagnuje a vyhoří. Po přibližně sedmi letech se vztah takzvaně přechodí a je potřeba ho buď ukončit, nebo posunout do dalšího stádia. Právě po této době velká část dlouhodobých vztahů graduje svatbou nebo narozením dítěte.

Sedmnáct let

Překonali jste sedmiletou krizi? Gratulujeme! Teď se můžete těšit na přibližně desetileté období klidu. Po přibližně sedmnácti letech vztahu k sobě musíte najít znova cestu. Děti dospívají a začínají se od vás odpoutávat. Jenže po letech, kdy jste se věnovali pouze jim a vyplňovaly váš každodenní program, můžete s překvapením zjistit, že máte problémy vydržet spolu jen ve dvou a vůbec spolu komunikovat. Jestliže si nedokážete najít nové společné zájmy, témata a styčné body, může se stát tato krize vašemu vztahu osudná.